Jaka herbata na przeczyszczenie? – podpowiadamy

Jeśli cierpisz na zaparcia, na pewno zastanawiasz się, jaką herbatę pić. Na szczęście jest wiele możliwości. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o herbacie z imbiru, senny i z korzenia lukrecji. Wszystkie te cztery rodzaje herbaty mają podobne właściwości i mogą pomóc ci w zwalczaniu zaparć. Ale która z nich jest najlepsza? Skąd wiesz, która z nich jest najlepsza? Poniżej omówimy różne rodzaje herbat przeczyszczających i wyjaśnimy, dlaczego każda z nich jest skuteczna.

Herbata z mięty pieprzowej

Jeśli odczuwasz dyskomfort w jamie brzusznej, możesz się zastanawiać, czym jest herbata miętowa i jak może pomóc. Herbata ta jest sprawdzonym środkiem wspomagającym trawienie, który łagodzi zgagę, niestrawność i wzdęcia. Ponadto w naturalny sposób nie zawiera kofeiny ani cukru. Swoje naturalne działanie przeczyszczające zawdzięcza zawartości mentolu, który rozluźnia układ trawienny i łagodzi nieregularne wypróżnienia.

Korzyści płynących z picia herbaty z mięty pieprzowej na zaparcia jest wiele. Jest ona nie tylko bogata w błonnik, ale zawiera też witaminy i minerały. Jej wyrazisty smak jest naturalnym lekarstwem na problemy trawienne, w tym zaparcia. Ma ona jednak pewne potencjalne efekty uboczne. Niektórzy ludzie uważają, że herbata z mięty pieprzowej może pomóc w innych dolegliwościach, takich jak niestrawność, przeziębienie, a nawet lekkie bóle głowy.

Chociaż herbata z mięty pieprzowej jest bezpiecznym środkiem przeczyszczającym, należy pamiętać, że inne formy mięty pieprzowej mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponieważ środki botaniczne nie podlegają regulacjom prawnym, powinieneś zachować ostrożność podczas ich stosowania. Mięta pieprzowa jest tylko jednym z wielu składników roślinnych, które chwalone są za swoje właściwości lecznicze. Z tego powodu zaleca się uważne czytanie etykiet i konsultowanie się z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek suplementu ziołowego.

Inną herbatą ziołową na zaparcia jest herbata rumiankowa. Herbata rumiankowa może złagodzić objawy zaparć poprzez rozluźnienie układu pokarmowego. Z kolei herbata z senny rozluźnia mięśnie jelit i ułatwia wypróżnienia. Herbata z mięty pieprzowej ma też właściwości przeciwzapalne, co czyni ją świetnym wyborem dla osób cierpiących na zaparcia.

Herbata z senny

Herbata z senny, parzona zwykle przed snem, przyniesie ulgę w zaparciach następnego ranka. Herbata zazwyczaj działa poprzez stymulowanie ruchów jelit, ale dla pełnego efektu możesz potrzebować kilku godzin. Zaleca się, by pić herbatę z senny nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Choć jest ona ogólnie bezpieczna i skuteczna, niektóre osoby mogą mieć wrażliwe żołądki i muszą zmniejszyć ilość przyjmowanej herbaty.

Stosowanie herbaty z senny przez dłuższy czas może spowodować poważne skutki uboczne, w tym uszkodzenie wątroby i uzależnienie. Picie tej herbaty zbyt często, w zbyt dużych dawkach i ilościach nie jest zalecane. Osoby z biegunką lub zaburzeniami elektrolitowymi nie powinny pić herbaty z senny w celach przeczyszczających. Ponadto osoby, które przyjmują sennę, powinny przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Jednym z głównych zagrożeń związanych ze stosowaniem senny jako środka przeczyszczającego jest jej działanie rozrzedzające krew. Może ona powodować komplikacje u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Ponadto kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać herbaty z senny ze względu na jej efekty uboczne. Nie zaleca się też picia zbyt dużych ilości senny przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, ponieważ może to prowadzić do uzależnienia i pogorszenia funkcjonowania wątroby.

Nie należy lekceważyć jednego odnotowanego przypadku zatrucia senną, który może prowadzić do śpiączki i objawów neurologicznych. Przedawkowanie senny może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, w tym do niewydolności wątroby i ostrej martwicy wątroby. Chociaż stosowanie senny w celach przeczyszczających przynosi wiele korzyści, należy ją stosować z rozwagą. Mimo że senna jest znana ze swoich właściwości przeczyszczających, może powodować poważne skutki uboczne i powinna być stosowana z ostrożnością.

Herbata z korzenia lukrecji

Herbata z korzenia lukrecji ma wiele zalet. Od dawna jest popularnym środkiem na problemy trawienne i ból gardła. Jednak ostatnie badania wskazują, że korzeń lukrecji ma potencjalnie korzystny wpływ na choroby wątroby i infekcje związane z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ponadto herbata z korzenia lukrecji jest pomocna w leczeniu chorób dziąseł i zapobieganiu ubytkom. Jednak korzyści te mogą nie przewyższać ryzyka. Czy zatem herbata z korzenia lukrecji jest dla Ciebie odpowiednia? Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim zaczniesz ją pić.

Wśród korzyści płynących ze spożywania herbaty z korzenia lukrecji wymienia się zmniejszenie ryzyka infekcji dróg moczowych, utratę wagi i zmniejszenie apetytu. Lukrecja nie jest jednak odpowiednia dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na nadciśnienie. Herbata z korzenia lukrecji zawiera związek zwany mineralokortykoidami, który reguluje poziom soli w organizmie. Korzeń lukrecji spożywany w nadmiarze może podnieść poziom sodu i obniżyć poziom potasu. Wysoki poziom sodu osłabia nerwy i mięśnie, a niski potasu uniemożliwia wydalanie produktów przemiany materii. Zbyt duża ilość tego zioła może spowodować zatrucie, które może okazać się śmiertelne.

Wśród korzyści zdrowotnych płynących z picia herbaty z lukrecji wymienia się jej działanie uspokajające. Może też łagodzić zaparcia, ponieważ zawiera naturalnie występującą substancję słodzącą zwaną glicyryzyną. Jednak lukrecja jest zalecana tylko przez ograniczony czas – zwykle kilka filiżanek dziennie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj herbatę z korzenia lukrecji pod nadzorem specjalisty.

Niektórzy twierdzą, że regularne picie herbaty z lukrecji pomaga w zwalczaniu objawów kwaśnego refluksu. Dolegliwość ta występuje, gdy kwas żołądkowy wpływa z powrotem do przełyku. Jeśli kwaśny refluks występuje często, może to być oznaką choroby refluksowej przełyku. Naukowcy uważają, że herbata może pomóc złagodzić objawy refluksu. Niektórzy uważają, że poprawia ona trawienie, zwiększając ilość śluzu w przełyku, co zmniejsza ilość kwasu produkowanego w żołądku.

Herbata imbirowa

Jeśli szukasz naturalnego środka przeczyszczającego, powinieneś spróbować herbaty imbirowej. Pikantny smak imbiru jest znany z tego, że pomaga na zaparcia i nudności. Imbir zawiera też związki zwane shogaol i gingerol, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. Filiżanka herbaty imbirowej dziennie może pomóc ci złagodzić niektóre z objawów zaparć. Jeśli zastanawiasz się, jak imbir może pomóc, czytaj dalej, by poznać najlepsze sposoby jego przygotowania i spożywania.

Będziesz potrzebował przefiltrowanej wody, czterech owoców anyżu gwiazdkowatego, sześciu goździków, kawałka świeżo pokrojonego imbiru i kilku nasion kopru włoskiego lub anyżu. Musisz parzyć te składniki przez około 10 minut. Jeśli chcesz, możesz przechowywać resztę składników w lodówce, ale herbatę możesz wypić od razu po przyrządzeniu. Możesz posłodzić ją domowym miodem, żeby zwiększyć jej pikantność.

Imbir jest rośliną wieloletnią, której kłącza są powszechnie używane do gotowania i jako zioła lecznicze. Trawa cytrynowa zawiera olejek, który łagodzi ból. Mieszanka herbaty imbirowej zawiera również suszoną trawę cytrynową i sól morską. Obecny jest też olejek cytrynowy, który dodaje orzeźwiającego smaku. Połączenie cytryny i imbiru może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Najlepiej jest pić herbatę imbirową gorącą, a nie zimną. Korzystne może być też picie herbaty imbirowej po dużym posiłku.

Badacze nie znaleźli znaczących różnic w występowaniu IBS między grupą placebo a grupą imbirową. Nie było też różnicy w płci, wieku i punktacji IBS-SS pomiędzy grupami. Ponadto w grupie imbiru zgodność z zasadami leczenia była zadowalająca. Jedna trzecia pacjentów w grupie placebo zgłaszała efekty uboczne, podczas gdy w grupie imbiru tylko 16,7%. Chociaż wyniki te są niejednoznaczne, warto je rozważyć w przyszłych badaniach.

Zielona herbata

Chociaż picie zielonej herbaty ma działanie przeczyszczające, nie jest ono tak silne jak w przypadku innych rodzajów herbaty. Niektórzy producenci herbaty pakują związki znajdujące się w zielonej herbacie w postaci suplementu, co może spodobać się osobom, które nie piją dużo herbaty. Jednak picie zbyt dużej ilości herbaty sprawi, że efekt przeczyszczający będzie jeszcze silniejszy. Najlepiej jest ograniczyć się do jednej lub dwóch filiżanek dziennie. A jeśli nie lubisz pić zielonej herbaty, ogranicz się do jednej lub dwóch filiżanek dziennie.

Zielona herbata zawiera naturalny środek przeczyszczający o nazwie antrachinony, które mają silne działanie przeczyszczające. Należy jednak pamiętać, że herbata nie powinna być stosowana w celu długotrwałego łagodzenia zaparć. Nie tylko zwiększają częstotliwość wypróżnień, ale mogą też wchodzić w interakcje z innymi lekami. Jeśli jednak nie masz innych problemów, stosowanie herbaty może pomóc w zwalczaniu zaparć.

Istnieją dwa główne powody, dla których zielona herbata działa jak środek przeczyszczający. Jednym z nich jest to, że zawiera duże ilości antyoksydantów, które pomagają ciału częściej chodzić do toalety. Innym powodem, dla którego zielona herbata pomaga regulować wypróżnienia, jest to, że zawiera L-teaninę, aminokwas zwiększający metabolizm i ułatwiający przemieszczanie się treści w przewodzie pokarmowym. Jeśli tolerujesz kofeinę zawartą w herbacie, powinieneś móc pić ją bez żadnych złych skutków.

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na pozbycie się zaparć, spróbuj zaparzyć zieloną herbatę w celach przeczyszczających. Zawiera ona kilka składników, które korzystnie wpływają na układ trawienny, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Imbir i korzeń mniszka lekarskiego również są znane z tego, że zwiększają wypróżnienia, a rabarbar zawiera związki, które pomagają ciału zrobić kupę. Badania nie są jednoznaczne, czy te związki znajdują się w herbacie, ale jest ich wystarczająco dużo, żeby warto było spróbować.Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *