Jaka herbata na trawienie – który rodzaj wybrać?

Jaka herbata na trawienie

Picie herbaty przynosi wiele korzyści. Są różne rodzaje herbaty, w tym herbata oolong i cejlońska, a nawet takie, które są robione z roślin. Korzeń mniszka lekarskiego i mięta pieprzowa także świetnie wpływają na trawienie. Ale która herbata jest dla ciebie odpowiednia? Ten artykuł wyjaśnia wszystkie te możliwości. Która z nich jest dla Ciebie najlepsza? Bez względu na to, czy masz rozstrój żołądka, czy po prostu chcesz dodać sobie energii, jest herbata, która pomoże ci poczuć się lepiej.

Herbata Oolong

Jest kilka powodów, dla których herbata Oolong na trawienie może być korzystna dla Twojego zdrowia. Po pierwsze, jest to napój o niskiej zawartości kofeiny. Nie powinien zakłócać pracy Twojego układu trawiennego. Co więcej, optymalne trawienie sprawi, że uzyskasz maksimum wartości odżywczych z pożywienia. Słabe trawienie może prowadzić do wielu drobnych problemów, a nawet chorób przewlekłych. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tej herbaty, pij ją codziennie. Pamiętaj jednak, by pić ją z umiarem. Kofeina jest środkiem pobudzającym i nie powinieneś pić jej przed śniadaniem.

Herbata Oolong zawiera polifenole, czyli związki w herbacie, które hamują nadaktywność enzymu trawiennego a-amylazy. Nadaktywność tego enzymu jest odpowiedzialna za wysoki poziom cukru we krwi, więc herbata ta może być korzystna dla osób z cukrzycą typu 2. Ponadto jest skutecznym naturalnym lekarstwem na wrzody. Herbata ta może też poprawić zdrowie twojego serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Herbata oolong może też pomóc ci schudnąć i kontrolować poziom cukru we krwi.

Oprócz właściwości przeciwzapalnych i obniżających poziom cholesterolu, herbata oolong może pomóc ci schudnąć. Zawiera ona polifenole, które hamują produkcję enzymów budujących tłuszcz i przyspieszają metabolizm. Herbata oolong może też pomóc ci wyeliminować złe bakterie z twojego brzucha. Dodatkowo herbata ta ma właściwości uspokajające i jest świetna na trawienie. Picie jej regularnie może pomóc ci schudnąć. Korzyści płynących z picia herbaty Oolong jest wiele.

Herbata cejlońska

Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty, alejka z herbatami w supermarkecie może być przytłaczająca. Ogromna różnorodność smaków i korzyści zdrowotnych może sprawić, że nie będziesz mógł się połapać. Podstawą większości mieszanek herbacianych jest herbata cejlońska, która ma potężne właściwości odżywcze. Oto cztery korzyści płynące z picia tej zielonej herbaty liściastej. Filiżanka cejlońskiej herbaty każdego dnia przyniesie korzyści twojemu ciału na wiele sposobów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego ta herbata jest doskonałym dodatkiem do twojej diety!

Antyoksydanty zawarte w herbacie cejlońskiej mogą pomóc w lepszym funkcjonowaniu Twojego układu trawiennego. Badania wykazały, że może ona zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Naukowcy uważają, że odpowiedzialne za to są antyoksydanty i zawartość kofeiny. Jest smaczna, a kofeina i przeciwutleniacze są dla Ciebie dobre. Kolejną korzyścią jest jego zdolność do ochrony nerek przed rozwojem kamieni nerkowych. Te złogi szczawianu wapnia muszą być zatrzymane w ich wczesnym stadium.

Jest to też łagodniejszy sposób na zdobycie kofeiny bez popołudniowej zapaści. Zamiast sięgać po poranną kawę, wypróbuj filiżankę cejlońskiej herbaty. Jej wspaniały smak i zdrowe składniki sprawią, że będziesz bardziej czujny i gotowy na cały dzień. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem nowej diety lub kuracji ziołowej zawsze skonsultować się z lekarzem. I pamiętaj: Herbata cejlońska na trawienie nie jest dla każdego!

Korzeń mniszka lekarskiego

Jeśli szukasz naturalnego środka na problemy z trawieniem, herbata z korzenia mniszka lekarskiego może być dla ciebie odpowiednim wyborem. Korzeń tej rośliny jest bardzo ceniony w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, gdzie znany jest jako pu gong ying. Choć przeprowadzono niewiele badań klinicznych na ludziach, od dawna jest popularnym środkiem ziołowym. Jego silne właściwości moczopędne nadały mu kilka ludowych nazw.

Korzeń mniszka lekarskiego jest skutecznym środkiem na problemy trawienne, ponieważ odtruwa ciało przez kupę. Ponieważ jest to łagodny środek przeczyszczający, nie będziesz musiał zbyt często chodzić do toalety. Ta herbata ziołowa daje wątrobie delikatny bodziec detoksykujący. Pomaga wątrobie przemieścić toksyny i uwolnić się od zatorów. Dlatego możesz się zrelaksować i cieszyć się korzyściami płynącymi z korzenia mniszka.

Korzeń mniszka lekarskiego można zbierać jesienią, kiedy ma największą zawartość inuliny. Korzenie suszy się w dehydratorze i można je przechowywać w szklanych słoikach nawet przez rok. Wybieraj korzenie o ciemnym miąższu zewnętrznym i kremowobiałym miąższu wewnętrznym. Ta herbata będzie korzystna dla Ciebie jako całości. Możesz też przygotować go w domu, gotując lub smażąc.

Poza korzyściami zdrowotnymi, jakie daje herbata z korzenia mniszka, jest on także silnym środkiem antyrakowym. Badania przeprowadzone na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu w Windsor wykazały, że wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego jest skuteczny w walce z komórkami nowotworowymi. Jeśli pijesz herbatę z mniszka codziennie, może spaść poziom twojego cholesterolu. Jeśli będziesz pić ją regularnie, twoje ryzyko zachorowania na choroby serca i inne poważne problemy zdrowotne drastycznie się zmniejszy.

Peppermint

Mimo że ma ona związek ze zdrowiem układu pokarmowego, picie herbaty z mięty pieprzowej nie jest dla wszystkich. Choć ma ona wiele zalet zdrowotnych, może pogorszyć dolegliwości takie jak refluks żołądkowo-przełykowy czy zgaga. U niektórych osób pijących herbatę miętową może wystąpić schorzenie zwane przepukliną rozworu przełykowego (hiatus hernia), czyli sytuacja, w której żołądek przemieszcza się do klatki piersiowej. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz pić herbatę z mięty pieprzowej.

Korzyści zdrowotne płynące z picia herbaty z mięty pieprzowej są liczne. Od tysięcy lat w Azji i Europie stosuje się ją na wiele dolegliwości. Jej przyjemny smak sprawia, że jest dobrym wyborem dla każdego, ale ważne jest, by pamiętać, że nie u każdego zadziała. Dla niektórych osób picie herbaty z mięty pieprzowej jest świetnym sposobem na wspomaganie trawienia. Dla tych, dla których smak herbaty miętowej jest zbyt mocny, możesz wypróbować herbatę miętową bez cukru.

Osoby cierpiące na zaparcia wypróżniają się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, a ich stolec jest trudniejszy do oddania. Powinny one pić więcej płynów, ponieważ jedną z przyczyn zaparć jest odwodnienie. Picie herbaty z mięty pieprzowej może pomóc złagodzić zaparcia, ponieważ zawarty w niej mentol ma działanie uspokajające. Może rozluźnić rozstrojony żołądek i pomóc jelitom przesunąć stolec przez jelita.

Rumianek

W ostatnich latach rumianek zyskał popularność ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, w tym wspomaganie trawienia. Rumianek jest szczególnie pomocny w łagodzeniu gazów oraz uspokajaniu żołądka i jelit. Jego składniki, STW5 i L-chamomile, skutecznie zmniejszają wydzielanie kwasu, zwiększają wydzielanie mucyny oraz obniżają produkcję leukotrienów i prostaglandyny E (2). Potrzeba jednak dodatkowych badań, by potwierdzić korzyści płynące z jego stosowania.

Gorzkie, ale kojące działanie rumianku jest szczególnie korzystne w łagodzeniu skurczów żołądka. Zioło to nie tylko wspomaga trawienie, ale jest też środkiem nerwowym, co oznacza, że rozluźnia nadaktywny układ nerwowy. Ponadto jego kojący wpływ na żołądek może pomóc złagodzić zwężenie i pozwolić narządom na rozszerzenie się. Rumianek może jednak kolidować z niektórymi lekami, a u niektórych osób może wywoływać alergie.

Zioło rumianku pochodzi z kwiatu podobnego do stokrotki. Często używa się go w postaci herbaty, gdzie suszone kwiaty paruje się w gorącej wodzie, by uzyskać napar. Tradycyjnie rumianek był używany do leczenia problemów trawiennych, w tym wrzodów, kolki i gazów. Regularne picie herbaty rumiankowej to świetny sposób na poprawę zdrowia i zmniejszenie ilości gazów w organizmie.

Herbata rumiankowa przynosi wiele korzyści, w tym obniża poziom cukru we krwi i zapobiega różnym nowotworom. Herbata rumiankowa jest też doskonałym sposobem na zwiększenie poziomu antyoksydantów w organizmie, co jest kluczowym elementem w walce z rakiem. Badania przeprowadzone w Grecji wykazały, że herbata rumiankowa może hamować wzrost komórek nowotworowych. Ważne jest, by wybierać herbatę wysokiej jakości, by w pełni wykorzystać jej właściwości. Jeśli wybierasz rumiankową herbatę sypaną, pamiętaj, by używać herbaty renomowanej marki.

Zielona herbata

Regularne picie zielonej herbaty może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym efekt przeczyszczający. Badania na zwierzętach dostarczają wskazówek na temat jej wpływu na układ trawienny, więc to zrozumiałe, że napój ten powinien mieć właściwości przeczyszczające. Ostatnie badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że związek o nazwie strystyna zwiększa ruch w jelicie cienkim i sprawia, że szczury częściej robią kupę. Zielona herbata nie tylko poprawia trawienie, ale też poprawia ogólny stan zdrowia.

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym Luizjany wykazało, że picie trzech do czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty o 30 procent. Obniżyło też biomarkery stanu zapalnego i zmniejszyło otyłość. W tym badaniu myszy, którym podawano ekstrakt z zielonej herbaty, radziły sobie lepiej niż grupy kontrolne. Nie jest jasne, czy herbata może wyleczyć raka, ale może pomóc w zapobieganiu cukrzycy lub jej zmniejszeniu. Niezależnie od tego, jak pomaga w trawieniu, naukowcy zalecają picie trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie, by uzyskać najlepsze rezultaty.

Mimo pozytywnych efektów zielonej herbaty, większość badań nad jej potencjalnymi korzyściami dla układu trawiennego jest ograniczona. Niektóre z nich zostały potwierdzone przez metaanalizę dziewięciu badań, w których wzięło udział 259 267 osób. W tej metaanalizie autorzy stwierdzili, że spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Ponadto obniża ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Potrzeba jednak więcej badań, by udowodnić zalety zielonej herbaty dla trawienia.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *