Jaka herbata na uspokojenie będzie odpowiednia?

Jeśli szukasz sposobu na relaks i uspokojenie się, filiżanka herbaty może być dobrym rozwiązaniem. W zależności od tego, jaki rodzaj herbaty wybierzesz, zawarte w niej składniki mogą pomóc zrównoważyć Twój nastrój. Korzeń waleriany, rumianek, passiflora i lawenda Earl Grey to tylko niektóre z nich. Wszystkie mają pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, więc wypróbuj jedną lub kilka z nich.

Korzeń waleriany

Być może już wcześniej słyszałeś o herbatce z korzenia waleriany na uspokojenie. Jednak dowody na to są mieszane. Większość badań jest mała i słabo przeprowadzona, a niektóre donoszą o zmniejszeniu lęku lub bezsenności. Jednak metaanaliza z 2020 roku wykazała, że korzyści z korzenia waleriany dla snu nie są spójne we wszystkich badaniach. Choć możliwe jest, że różne produkty zawierają różne ilości korzenia waleriany, należy pamiętać, że jakość ekstraktów ziołowych jest kluczowa dla uzyskania dokładnych wyników.

Wiele osób używa korzenia waleriany, by zmniejszyć niepokój. Zioło to zawiera żrący alkaloid walerianę, który ukierunkowuje komórki nerwowe i wycisza umysł. Wiele leków na receptę zawiera wyciąg z korzenia waleriany, ale te leki nie mają tak pozytywnych efektów. Herbata z korzenia waleriany zawiera aktywne składniki walerianę i walerenol, które znajdują się w korzeniu. Mimo korzystnych efektów, nie powinna być przyjmowana codziennie. Poza tym regularne stosowanie może spowodować odstawienie lub tolerancję, co nie jest dobre dla nikogo.

Ponieważ korzeń waleriany nie podlega żadnym regulacjom prawnym, spożywanie suplementów tego zioła nie jest bezpieczne. Suplementy nie są poddawane szczegółowym badaniom, co sprawia, że ich skuteczność w leczeniu lęku i depresji jest mało prawdopodobna. Niemniej jednak możesz przyjmować herbatę z korzenia waleriany, by się uspokoić i złagodzić objawy związane z lękiem i depresją. Poza zmniejszeniem niepokoju zioło to może pomóc ci lepiej spać i kontrolować swój nastrój.

Oprócz relaksowania układu nerwowego, herbata z korzenia waleriany jest też korzystna w przypadku uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Uderzenia gorąca są częstym objawem menopauzy i zwykle występują w nocy, pozostawiając u kobiet uczucie niewyspania i zmęczenia. Zmniejszając intensywność i częstotliwość uderzeń gorąca, herbata z korzenia waleriany może również złagodzić dyskomfort związany z menopauzą. Zawiera też związki, które pomagają zmniejszyć napięcie przy wielu rodzajach bólu głowy.

Rumianek

Picie herbaty z rumianku ma wiele zalet, w tym łagodzenie niepokoju i poprawę trawienia. Dodatkowo nie zawiera kofeiny, dzięki czemu jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób o wysokim poziomie stresu. Badania wykazały, że picie herbaty rumiankowej może łagodzić napięcie, bóle mięśni i głowy. Ale jak dokładnie to działa? Oto bliższe spojrzenie. Działa poprzez zwiększanie produkcji serotoniny i melatoniny w mózgu.

Filiżanka herbaty rumiankowej zawiera apigeninę, aktywny składnik występujący w rumianku. Apigenina jest odpowiedzialna za uspokajające działanie rumianku. Naukowcy odkryli również, że aktywny związek rumianku, apigenina, pomaga ciału odzyskać siły po stresie, poprawia pamięć i zwalcza depresję u myszy. Badanie z 2012 roku wykazało, że picie dużej dawki wyciągu z rumianku znacząco zmniejszyło objawy uogólnionego zaburzenia lękowego (GAD). Jednak spożywanie tylko niewielkiej ilości herbaty rumiankowej nie przyniesie takiego samego efektu.

Naukowcy odkryli, że rumianek zawiera substancje chemiczne podobne do tych, które znajdują się w powszechnie stosowanych lekach przeciwlękowych. Jednak w przeciwieństwie do tych leków, rumianek nie ma skutków ubocznych, a ponadto korzystnie wpływa na poprawę nastroju i relaks. Zapalenie i niski poziom antyoksydantów są również związane z lękiem, dlatego rumianek jest tak ważnym naturalnym składnikiem. Zawarte w nim fenolowe i roślinne przeciwutleniacze są korzystne dla twojego ciała, więc picie herbaty rumiankowej jest korzystne dla zapobiegania stanom zapalnym i promowania zdrowego snu.

Choć rumianek ma wiele zastosowań, jest najbardziej znany jako składnik relaksującej herbaty ziołowej. Występuje w dwóch odmianach – rumianku angielskim i rumianku niemieckim. Obie są od wieków używane jako remedium na rozstrój żołądka, problemy z trawieniem, a nawet choroby skóry. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, przed wypiciem herbaty rumiankowej skontaktuj się z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, picie tej herbaty jest bezpieczne.

Herbata z kwiatem passiflory

Wśród wielu korzyści płynących z picia herbaty z passiflory dla uspokojenia jest fakt, że zawiera ona wiele różnych związków. Herbata ta zawiera alkaloidy, flawonoidy i sterole, a także wapń, magnez oraz witaminy A i C. Związki te sprawiają, że passiflora jest skutecznym środkiem uspokajającym i relaksującym centralny układ nerwowy. Jeśli cierpisz na lęk społeczny lub depresję, ważne jest, by znaleźć sposób leczenia, który będzie dla ciebie skuteczny.

Herbatę z passiflory przyrządza się przez zaparzenie suszonego kwiatu w gorącej wodzie. Możesz ją też kupić w torebkach, w postaci płynnych ekstraktów lub tabletek. Jeśli obawiasz się potencjalnych skutków ubocznych, przed wypróbowaniem skonsultuj się z lekarzem. Filiżanka herbaty z passiflory może uspokoić nadpobudliwe dziecko, a nawet pomóc w chorobach przewlekłych. W każdym z tych przypadków filiżanka tej herbaty ziołowej może pomóc ci poczuć się lepiej i osiągać lepsze wyniki w pracy.

Passiflora może pomóc ci zasnąć. W badaniach passiflora poprawiła rytm snu u myszy. Zmniejszył też ilość snu z szybkimi ruchami gałek ocznych, czyli rodzaju snu charakteryzującego się nieregularnym oddychaniem i zwiększył ilość snu wolnofalowego. Herbata ta może pomóc ci lepiej spać i może pomóc w radzeniu sobie z bólami głowy i depresją. Kwiat passiflory zawiera kilka flawonoidów, w tym apigeninę, saponarynę i rutynę. Witeksyna i saponaryna mogą hamować enzymy odpowiedzialne za stany zapalne. Niektórzy ludzie stosują herbatę z passiflory na bezsenność oraz w celu zmniejszenia gniewu i depresji.

Męczennica to naturalne zioło, które jest powszechnie stosowane w leczeniu niepokoju i bezsenności. Jego właściwości mogą obejmować zwiększanie poziomu GABA, neuroprzekaźnika hamującego, który przeciwdziała zachowaniom pobudzającym. Efekty działania passiflory mogą się różnić w zależności od badań, ale wiele wskazuje na to, że może ona łagodzić stany lękowe. Poza działaniem uspokajającym, passiflora może być także stosowana jako suplement pomagający radzić sobie z depresją i innymi powszechnymi dolegliwościami.

Lawenda Earl Grey

Jeśli szukasz łatwego sposobu na relaks, herbata Earl Grey Lavender może być właśnie tym, czego szukasz. Mieszanka cytrusowej bergamotki i kwiatowej lawendy to pyszny sposób na odprężenie przed snem. Jest idealna na przytulne popołudnie z dobrą książką lub po prostu pomoże Ci się zrelaksować, kiedy tylko najdzie Cię ochota. Może nawet pomóc ci lepiej spać, bo udowodniono, że lawenda łagodzi stres i niepokój.

Ta kojąca herbata może być przygotowana także z miodem. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę kwiatów lawendy do filiżanki gorącej wody i parzyć ją przez około 15 minut. Możesz też dodać do herbaty szczyptę cukru lub miodu. Po zaparzeniu podawaj z jagodami i gotowe. Herbata będzie jeszcze lepsza, jeśli dodasz do niej kilka jagód. Jeśli jednak szukasz jeszcze łatwiejszego sposobu na relaks, spróbuj zmieszać lawendę z innymi kojącymi składnikami, takimi jak cytryna czy mięta.

Lawenda Earl Grey jest znana z wielu korzyści zdrowotnych, w tym z obniżania poziomu cukru we krwi i zmniejszania poziomu cholesterolu LDL. Herbata ta zawiera też flawonoidy, które zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach i zmniejszają obciążenie serca. Dodatkowo ma umiarkowaną ilość kofeiny, która może dodać Ci energii. Jeśli jednak szukasz naturalnego sposobu na uspokojenie się, możesz spróbować zaparzyć herbatę Earl Grey Lavender.

Herbata lawendowa Earl Grey ma doskonałą reputację jako napój relaksujący. Jej kwiatowy aromat i cytrusowy smak podobno odprężają ciało i umysł. Wiadomo też, że zmniejsza poziom hormonu stresu – kortyzolu. Herbata ta jest znana ze swojego uspokajającego działania i jest popularnym wyborem wśród tatusiów. Jednak jej stosowanie nie zostało rozszerzone na młodsze pokolenia. Dzięki wprowadzeniu herbaty Tranquilitea jest ona teraz szerzej dostępna dla wszystkich.

Mięta pieprzowa

Picie herbaty z miętą pieprzową może cię uspokoić. Zioło to może zmniejszyć Twój niepokój i dodać Ci energii. Może też pomóc ci się zrelaksować i odnaleźć równowagę. Poniżej przedstawiamy kilka korzyści płynących z picia herbaty z mięty pieprzowej. Omówmy każdą z nich bardziej szczegółowo. Po pierwsze, mięta pieprzowa to świetny wybór na uspokojenie, ponieważ jest orzeźwiająca. Jej aromat jest zarówno podnoszący na duchu, jak i uspokajający.

Jedną z najlepszych korzyści płynących z picia herbaty z mięty pieprzowej są jej właściwości uspokajające i przeciwskurczowe. Zioło to może pomóc w problemach trawiennych i pomaga poczuć się zrelaksowanym. Mięta pieprzowa jest też dobra dla mięśni i pomaga złagodzić napięciowe bóle głowy. Jeśli masz problemy z brzuszkiem, ten napój pomoże ci uzyskać bardzo potrzebny odpoczynek. Mięta pieprzowa nie zawiera kofeiny, co czyni ją świetnym wyborem dla tych, którzy potrzebują chwili wytchnienia od stresu dnia.

Oprócz tego, że uspokaja umysł i pomaga się zrelaksować, herbata z mięty pieprzowej może też pomóc w trawieniu po posiłku. Ponadto herbata z mięty pieprzowej poprawia pamięć i wspomaga zapamiętywanie. Wykazano też, że łagodzi niepokój związany z testami, pomagając osobom dojeżdżającym do pracy bezpiecznie prowadzić samochód. Zawiera mentol, związek występujący w mięcie pieprzowej, który ma właściwości przeciwskurczowe.

Jest jednak kilka środków ostrożności, które powinieneś podjąć, pijąc herbatę miętową. Osoby cierpiące na refluks kwasowy lub anemię powinny unikać jej picia. Herbata ta może również rozluźnić mięśnie przełyku i nasilić objawy zgagi. Osoby z niskim poziomem cukru we krwi lub kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie herbaty miętowej. Dla małych dzieci i niemowląt herbata miętowa może być zbyt mocna i powodować problemy z oddychaniem.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *