Jaka herbata na wzdęcia będzie odpowiednia?

Prawdopodobnie słyszałeś o herbacie z nasion kopru włoskiego lub rumianku, by złagodzić wzdęcia, ale nie jesteś pewien, którą z nich pić? Przeczytaj dalej, żeby zapoznać się z kilkoma najpopularniejszymi odmianami. Mówi się, że herbaty te mają dodatkowe korzyści, pomagając w trawieniu pokarmów i łagodząc wzdęcia. Te ziołowe herbaty, znane też jako herbata kminkowa, można przygotować w kilka minut i dodać do nich dowolny słodzik.

Herbata z nasion kopru włoskiego

Picie herbaty z nasion kopru włoskiego może pomóc w pozbyciu się gazów i wzdęć. Zioło to jest bogate w aminokwasy, w tym kwas asparaginowy, który nadaje mu właściwości wiatropędne. Mimo że jest to zioło, nasiona kopru włoskiego są bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Od wieków stosuje się je w leczeniu niestrawności, dyspepsji nieżytowej, a nawet wzdęć u niemowląt. Nasiona kopru włoskiego zawierają fitochemiczny składnik zwany fenchonem, który wspomaga trawienie.

Lotne olejki zawarte w nasionach kopru włoskiego mają kojący wpływ na układ trawienny. Rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, umożliwiając wydostanie się uwięzionych gazów. To działanie zapobiega tworzeniu się gazów jelitowych, a także pomaga w skurczach i bólach brzucha. Herbata z nasion kopru włoskiego może też pomóc w IBS, schorzeniu, które może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów. Istnieje jednak kilka innych korzyści płynących z picia herbaty z nasion kopru włoskiego.

Kolejną zaletą herbaty z nasion kopru włoskiego jest to, że stymuluje ona produkcję estrogenu, co łagodzi objawy menopauzy, skurcze menstruacyjne, a nawet PMS. Jest bezpieczny w małych ilościach, ale powinieneś unikać przyjmowania go w większych ilościach. Olejek z kopru włoskiego może powodować halucynacje i drgawki. Jednak w przeciwieństwie do nasion kopru włoskiego, aktywny olejek lotny w herbacie z nasion kopru włoskiego ma bardzo niską zawartość.

Herbata rumiankowa

Picie herbaty rumiankowej może pomóc ukoić wzdęty brzuch i zmniejszyć bolesne wzdęcia brzucha. Często wzdęcia pojawiają się z powodu zapalenia ściany jelita. Ekstrakty z rumianku mogą chronić przed wrzodami żołądka i biegunką. Inne dodatki do herbaty to goryczka żółta (Gentiana lutea), która jest gęstym korzeniem podobnym do imbiru. Uważa się, że te gorzkie flawonoidy wspomagają proces trawienia. Herbata ta może też zmniejszać wzdęcia i poprawiać sen.

Najwięcej dobroczynnych składników zawierają kwiaty rumianku. Flawonoidy znajdują się w główkach kwiatów. Użyj dwóch do trzech gramów suszonych główek kwiatów rumianku, by zaparzyć filiżankę herbaty. Parz ją przez 10 minut. Możesz też zaparzyć herbatę z arcydzięgla. Arcydzięgiel to roślina z rodziny selerowatych. Ziołowe produkty na trawienie zawierają wyciągi z korzenia. Gorzkie składniki mogą pomóc złagodzić wzdęcia i poprawić apetyt.

Inne korzyści płynące ze spożywania herbaty rumiankowej to poprawa zdrowia układu oddechowego. Filiżanka tej herbaty może poprawić zdrowie układu oddechowego i pomóc w przeziębieniu. Filiżanka herbaty rumiankowej złagodzi wzdęcia i poprawi stan zdrowia układu oddechowego. Może też pośrednio pomóc w utracie wagi poprzez wzmocnienie układu odpornościowego. Rumianek może też poprawić ogólny stan zdrowia. Ten napój może poprawić twoje wzorce snu. Nie jest lekarstwem na wszystko, ale może być pomocny w radzeniu sobie z niektórymi problemami zdrowotnymi.

Herbata z korzenia goryczki

Korzeń goryczki ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest silnym adaptogenem i wielu ludzi używało go do leczenia różnych dolegliwości. Najbardziej korzystnie działa w przypadku schorzeń reumatycznych i problemów z wątrobą. Herbata z korzenia goryczki była też używana w leczeniu innych dolegliwości, takich jak zmęczenie i stres, a także w leczeniu upławów i obrzęków pochwy. Oprócz wzdęć, zioło to może też łagodzić objawy infekcji zatok.

W Ajurwedzie korzeń goryczki jest czczony ze względu na swoje oczyszczające właściwości. Pomaga stymulować trawienie i oczyszczać wątrobę. Jest też używany jako naturalne remedium na gorączkę w zatokach. W Ajurwedzie gorzki korzeń goryczki jest używany jako zamiennik chiretty lub kutki. Mówi się, że przygotowuje on ciało do jedzenia i powinien być przyjmowany w ilości od jednego do dwóch gramów dziennie. Oprócz wzdęć, korzeń goryczki może powodować ból głowy i zwiększoną kwasowość żołądka.

Gorzki smak korzenia goryczki pobudza kubki smakowe w jamie ustnej, co prowadzi do zwiększenia wydzielania śliny i kwasu żołądkowego. Ta gorycz pobudza też specjalne komórki w żołądku zwane gastryną. Proces ten zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co reguluje apetyt. Korzeń goryczki jest także używany do wspierania ogólnego zdrowia skóry. Korzeń gencjany jest dostępny w postaci herbaty, proszku i nalewki.

Herbata z mięty pieprzowej

Chociaż nie ma jednoznacznego lekarstwa na dyspepsję czynnościową, zioła mogą być pomocne. Kilka roślin jest stosowanych od setek lat w leczeniu problemów trawiennych, w tym wzdęć. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest jedną z takich roślin, a niektóre badania sugerują, że może on łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Herbata z mięty pieprzowej to dobry sposób na spożywanie tego olejku i uzyskanie natychmiastowej ulgi. Aby uzyskać maksymalny efekt, pij herbatę z mięty pieprzowej co najmniej trzy razy dziennie.

Chociaż herbata z mięty pieprzowej przynosi wiele korzyści, powinna być spożywana z umiarem. Dzieci i niemowlęta powinny jej unikać, chyba że są uczulone na to zioło. Dorośli przed zastosowaniem herbaty miętowej powinni skonsultować się z lekarzem. Herbata z mięty pieprzowej nie jest też zalecana dla osób z przepukliną rozworu przełykowego. Herbaty z mięty pieprzowej nie powinny pić osoby, które mają przepuklinę rozworu przełykowego lub cierpią na chorobę refluksową przełyku.

Choć mięta pieprzowa jest korzystna w łagodzeniu bólów trawiennych, nie jest zalecana dla osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku. Mięta pieprzowa ma zdolność rozluźniania mięśni żołądka i poprawia przepływ żółci, czyli soków trawiennych odpowiedzialnych za uwalnianie kwasów. Może to złagodzić ból brzucha i wzdęcia. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła korzyści płynące z mięty pieprzowej w przypadku bólu brzucha. Herbata z mięty pieprzowej również świetnie smakuje!

Herbata z mniszka lekarskiego

Jeśli masz problemy z kontrolowaniem wzdęć, rozwiązaniem może być herbata z mniszka lekarskiego. Ta herbata ziołowa zawiera duże ilości antyoksydantów, zwłaszcza beta-karotenu. Składniki te zwalczają stres oksydacyjny i zapobiegają uszkodzeniom komórek. Ponadto neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania oznak starzenia się i chorób. Jeśli będziesz regularnie pić herbatę z mniszka lekarskiego, możesz zaobserwować znaczną poprawę w swoich dolegliwościach.

Mniszek lekarski rośnie na polach i w ogródkach na całym świecie. Liście i kwiaty mniszka lekarskiego możesz zbierać własnoręcznie. Rośliny te można wysuszyć i zapakować do herbaty z mniszka. Poza kojącym działaniem na układ trawienny, herbata z mniszka lekarskiego pomaga też utrzymać prawidłowy przepływ żółci. Herbata może pomóc złagodzić problemy trawienne, stymulując wątrobę do wydzielania żółci i wypłukiwania toksyn z organizmu.

Korzeń mniszka lekarskiego jest uznawany za środek tonizujący wątrobę, a zawarte w nim polisacharydy mogą pomóc wątrobie w szybszym usuwaniu toksyn. Mniszek lekarski jest również znany z tego, że poprawia poziom cukru we krwi i wspomaga produkcję żółci. Ponadto mniszek lekarski jest pełen antyoksydantów i może nawet pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych i uva ursi. Chociaż mniszek lekarski nie jest cudownym lekiem na wzdęcia, warto go wypróbować.

Zielona herbata

Istnieje kilka korzyści płynących z picia zielonej herbaty na wzdęcia. Przede wszystkim jest ona całkowicie naturalna, w przeciwieństwie do czarnej herbaty. Ponadto jest najmniej przetworzona. W przeciwieństwie do czarnej herbaty, nadal zawiera wiele naturalnych składników odżywczych, które można znaleźć w zielonej herbacie. Jest też produkowana z tego samego krzewu herbacianego – Camellia Sinensis. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z czarnej herbaty, możesz też spróbować stosować herbaty ziołowe na wzdęcia.

Kolejną zaletą zielonej herbaty na wzdęcia jest to, że nie zawiera kofeiny. Badania wykazały, że zielona herbata ma zdolność zmniejszania stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Badania wykazały też, że zawarte w niej polifenole pomagają zwalczać stany zapalne w przewodzie pokarmowym. W rezultacie zielona herbata na wzdęcia jest naturalnym lekarstwem na ten problem. Należy jednak pamiętać, że zielona herbata bez kofeiny może przynieść te same korzyści bez nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Oprócz korzyści trawiennych, zielona herbata była używana do leczenia wielu problemów z brzuszkiem. Nie tylko koi układ trawienny, ale jest też bogata w antyoksydanty. Może zmniejszać wzdęcia i łagodzić stany lękowe. Powinieneś jednak unikać picia zielonej herbaty trzy lub więcej razy dziennie. Picie zbyt dużej ilości może spowodować zakwaszenie układu trawiennego. Dlatego zieloną herbatę na wzdęcia najlepiej jest pić okazjonalnie, w ilości trzech do czterech filiżanek dziennie.

Herbata z kurkumy

Wypicie filiżanki herbaty z kurkumy może przynieść ulgę w wielu problemach trawiennych, w tym wzdęciach, gazach i niestrawności. Kurkumina, składnik kurkumy, jako środek przeciwskurczowy, stymuluje trawienie i zwiększa aktywność enzymów trawiennych, takich jak lipaza i maltaza. Poza poprawą trawienia kurkuma łagodzi również ból brzucha. Jej działanie przeciwskurczowe zostało udokumentowane przez naukowców, a kilka osób używało już kurkumy do leczenia wzdęć.

Odważny żółty kolor i wyrazisty smak kurkumy sprawiają, że jest ona jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na wzdęcia. Naukowcy odkryli, że kurkumina jest odpowiedzialna za wiele korzyści płynących z kurkumy, w tym poprawę funkcjonowania jelita grubego i przełyku. Może też poprawiać trawienie poprzez stymulowanie produkcji żółci. Wpływ herbaty z kurkumy na wzdęcia został odnotowany w kilku badaniach.

Istnieje wiele różnych przyczyn wzdęć i gazów, a najlepszym rozwiązaniem jest leczenie naturalne. Kurkuma jest bogata w przeciwutleniacze i ma silne działanie przeciwzapalne, a łatwo ją znaleźć w lokalnym sklepie spożywczym. Imbir można kupić w postaci korzenia, który powinien być gładki, a nie wyschnięty. Nasiona kopru włoskiego, kolejny popularny środek, są również świetnym dodatkiem do herbaty z kurkumy. Mówi się, że nasiona kopru włoskiego mają właściwości przeciwzapalne i mogą zmniejszyć wzdęcia.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *