Jaka herbata na żołądek? – jaką wybrać przy problemach?

Jaka herbata na żołądek

Jeśli masz problemy z uspokojeniem swojego brzuszka, w tym artykule omówimy herbatę zieloną, czarną z cytryną, Rooibos i Pu-erh. Która z nich jest najlepsza dla Twojego żołądka? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć. Możesz też wypróbować silicolgel na problemy z brzuszkiem. Może ci się to przydać podczas następnej wycieczki do sklepu ze zdrową żywnością. Ta herbata może też pomóc ci w biegunce związanej z radioterapią.

Czarna herbata z cytryną

Picie czarnej herbaty z cytryną ma wiele korzyści zdrowotnych. Cytryny zawierają flawonoidy roślinne, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Liście zielonej herbaty pomagają w trawieniu. Wysoka kwasowość cytryn stymuluje też produkcję żółci, płynu trawiennego. Oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, cytryny pomagają też w zapobieganiu obrzękom pooperacyjnym, czyli stanom charakteryzującym się gromadzeniem się krwi i płynów pomiędzy tkankami.

Picie czarnej herbaty z cytryną na bóle brzucha poprawi też trawienie. Cytrynę i czarną herbatę można też pić jednocześnie, co jest połączeniem korzystnym dla układu trawiennego. Zaparzenie czarnej herbaty z cytryną jest proste: wystarczy dodać jedną do dwóch łyżeczek organicznego miodu do filiżanki gorącej wody, pozostawić na kilka minut do zaparzenia i delektować się. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pij czarną herbatę z cytryną i miodem kilka razy dziennie.

Choć dodanie cytryny do czarnej herbaty może wydawać się dziwne, działanie cytryny jest dobrze znane. Poprawia trawienie, redukując gazy i wzdęcia, zapobiegając zgadze i wrzodom oraz obniżając ciśnienie krwi. Może też pomóc w trawieniu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i niestrawności. Jednak osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego najlepiej powinny pić tylko czarną herbatę. Jeśli herbata jest zbyt mocna, dodatek cytryny może mieć nieprzyjemne skutki uboczne.

Zielona herbata

Picie zielonej herbaty może pomóc w łagodzeniu wrzodów żołądka i zapalenia jelita grubego. Katechiny zawarte w zielonej herbacie zmniejszają stan zapalny i łagodzą ból w układzie pokarmowym. Picie dwóch lub trzech filiżanek zielonej herbaty dziennie może pomóc w trawieniu, ale pamiętaj, by pić ją po posiłku. Unikaj picia jej na pusty żołądek, bo może to spowodować więcej problemów. Dodatkowo zielona herbata zawiera kofeinę, która może mieć negatywny wpływ na sen. Jeśli masz problemy ze snem, najlepiej będzie unikać jej picia.

Choć picie zielonej herbaty na pusty żołądek jest generalnie bezpieczne, powinieneś unikać jej, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Może też powodować bezsenność lub niepokój. Picie zielonej herbaty na pusty żołądek może spowodować więcej bezsennych nocy niż zwykle. Picie jej z umiarem jest korzystne dla większości ludzi, ale nie dla tych, którzy cierpią na problemy żołądkowe. Kofeina jest też znana z tego, że przyczynia się do anemii. Jeśli cierpisz na anemię, przed wypiciem zielonej herbaty skonsultuj się ze specjalistą.

Rooibos

Herbata Rooibos zawiera dużą ilość antyoksydantów, które mogą chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i chronić organizm przed chorobami. Wykazano, że herbata Rooibos podnosi poziom antyoksydantów w organizmie, ale efekty są tymczasowe i raczej nie utrzymują się przez dłuższy czas. W jednym z badań uczestnicy, którzy pili czerwoną lub zieloną herbatę rooibos, doświadczyli 2,9% wzrostu poziomu antyoksydantów we krwi.

Wykazano, że rooibos zmniejsza stan zapalny w układzie pokarmowym. Herbata rooibos zawiera środki przeciwskurczowe, które pomagają ciału pozbyć się skurczów żołądka i wspomagają trawienie. Kolejną korzyścią płynącą z picia herbaty rooibos jest to, że ma ona właściwości antyhistaminowe, które zmniejszają ryzyko chorób serca. Jest też dobrym wyborem dla alergików, ponieważ nie zawiera kofeiny.

Herbata z pu-erh

Kiedy cierpisz na rozstrój żołądka, herbata pu-erh może być tym, czego potrzebujesz. Herbata pu-erh jest naturalnie fermentowana i zawiera duże stężenie przeciwutleniaczy i witaminy C. Zawiera też pożyteczne mikroorganizmy, które mogą pomóc w trawieniu. Kiedy będziesz pił herbatę pu-erh, zauważysz poprawę stanu swojego układu trawiennego. Oprócz poprawy zdrowia układu trawiennego, herbata pu-erh jest też dobra dla ogólnego stanu zdrowia.

Wyciąg z tej chińskiej herbaty hamował patologiczne zmiany w warstwie śluzowej żołądka u szczurów. Właściwości ochronne bariery śluzowej zależą od struktury żelu i jego grubości. Wyciąg z tej herbaty hamował powstawanie wrzodów żołądka i zmniejszał uszkodzenia żołądka spowodowane przez etanol. Stwierdzono, że spożywanie herbaty Pu-erh chroni błonę śluzową przed działaniem etanolu. Dlatego herbata Pu-erh jest skutecznym lekiem na rozstrój żołądka.

W Chinach pu-erh jest podstawowym napojem podawanym do posiłków. Podaje się go, bo jest pyszny i pomaga wypłukać olej z organizmu po zjedzeniu tłustych potraw. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej wiele problemów trawiennych wynika z wewnętrznej wilgoci. Pu-erh nie tylko wspomaga trawienie, ale też wprowadza do ciała chłodzącą energię YIN. Herbata ta jest znana z dobroczynnego działania na żołądek i poprawia nastrój.

Herbata z korzeniem lukrecji

Lukrecja może mieć leczniczy i negatywny wpływ na zdrowie, a ostatnie badanie wykazało, że jest skuteczna w walce z Helicobacter pylori, bakterią odpowiedzialną za większość wrzodów żołądka. Stwierdzono, że wyciąg z lukrecji skutecznie hamuje rozwój wrzodów u myszy. Co więcej, podejrzewa się, że ma on korzystny wpływ na nowotwory. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku związek zawarty w lukrecji hamował wzrost komórek raka okrężnicy i piersi u myszy. Należy jednak pamiętać, że lukrecja powinna być spożywana wyłącznie pod nadzorem lekarza, ponieważ może mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi i poziom potasu.

Aktywnym składnikiem lukrecji jest kwas glicyryzynowy, który odpowiada za jej smak. Herbata z korzenia lukrecji nie tylko korzystnie wpływa na układ odpornościowy, ale też łagodzi problemy żołądkowe. Picie tej herbaty może pomóc w łagodzeniu zgagi, niestrawności i wrzodów. Choć herbata ta jest powszechnie dostępna, przed zastosowaniem jej w leczeniu swoich dolegliwości powinieneś omówić jej zalety z lekarzem.

Herbata z kopru włoskiego

Herbata z kopru włoskiego ma wiele zalet dla żołądka, ale nie jest przeznaczona dla wszystkich. Istnieje kilka przeciwwskazań i zagrożeń związanych z tym ziołem. Na przykład kobiety w ciąży przyjmujące hormonalną terapię zastępczą powinny unikać kopru włoskiego. Ma on umiarkowaną interakcję z 78 różnymi lekami. Z tego powodu przed rozpoczęciem picia herbaty z kopru włoskiego na żołądek najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Tradycyjnie koper włoski był stosowany na różne problemy trawienne, w tym gazy, skurcze i wzdęcia. Zioło to ma również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Oprócz właściwości trawiennych, koper włoski może wspomagać odchudzanie, obniżać ciśnienie krwi i chronić układ oddechowy. Dodatkowo jest znany z tego, że wspomaga zdrowe libido.

Chociaż koper włoski jest używany od tysięcy lat, ostatnie badania naukowe sugerują, że może mieć właściwości podobne do narkotyków. Jego olejki eteryczne wspomagają zdrowie, a jedno z badań wykazało, że zmielone nasiona kopru włoskiego skutecznie zwalczają bakterie powodujące niestrawność, biegunkę i czerwonkę. Ponadto koper włoski skutecznie redukuje wolne rodniki, pomaga organizmowi zwalczać raka i utwardzać tętnice.

Herbata ze Świętej Bazylii

Jeśli masz wzdęty brzuch, możesz być zainteresowany poznaniem korzyści płynących z picia herbaty ze świętej bazylii na żołądek. Herbata ta jest przyrządzana z liści rośliny Holy Basil, pochodzącej z południowo-wschodniej Azji. Jest ona szeroko stosowana w medycynie indyjskiej, czyli ajurwedzie. Ostatnie badania pokazują, że święta bazylia może zmniejszyć wydzielanie kwasu żołądkowego i zwiększyć ilość komórek śluzowych wyściełających przewód pokarmowy. Te efekty mogą pomóc Ci schudnąć szybciej i skuteczniej.

Inne zalety świętej bazylii to wyrównanie poziomu cukru we krwi i poprawa nastroju. Stabilny poziom cukru we krwi pomaga ciału radzić sobie ze stresem i innymi czynnikami. Dodatkowo święta bazylia zawiera antyoksydanty, które wspomagają pracę wątroby. Działa jak tonik dla wątroby, więc może pomóc w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Jest też znana z tego, że zmniejsza stany zapalne i zwiększa poczucie szczęścia. Święta bazylia jest doskonałą alternatywą dla wielu leków dostępnych bez recepty. Jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, wypróbuj herbatkę z bazylii świętej na żołądek!

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *