Jaka herbata przy dnie moczanowej pomoże?

Jeśli zastanawiasz się, jaką herbatę pić na dnę moczanową, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Na rynku dostępnych jest kilka świetnych herbat ziołowych, w tym sok z selera, zielona herbata i herbata z mniszka lekarskiego. Niektóre z nich zawierają nawet takie zioła, jak korzeń mniszka lekarskiego i imbir. Bez względu na to, czy szukasz czegoś ziołowego, co pomoże ci pozbyć się dny moczanowej, czy też zapobiec jej w ogóle, mamy informacje, których szukasz.

Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski jest ziołem stosowanym w leczeniu dny moczanowej. Ma wiele zalet i jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej w leczeniu dny moczanowej. Zawiera wysokie stężenie witaminy C i B complex. Zawiera także dużą ilość beta-karotenu, substancji, która jest przekształcana w witaminę A. Zawiera także znaczną ilość białka, co czyni go podobnym do szpinaku. Mniszek lekarski zawiera kwasy tłuszczowe, magnez, potas, cynk, błonnik i biotynę. Może być stosowany w leczeniu dny moczanowej w taki sam sposób, jak ostropest.

Mniszek lekarski jest łatwy do znalezienia w większości dzielnic. Możesz go zbierać z opuszczonych działek, lasów, a nawet pól. Możesz też kupić nalewki i kapsułki z mniszka lekarskiego. Liście, kwiaty i korzenie są jadalne. Możesz je pić w postaci herbaty lub dodawać do ulubionych napojów. Filiżanka herbaty z mniszka lekarskiego może pomóc w zmniejszeniu dny moczanowej.

Innym ziołem, które warto rozważyć jest seler. Wyciąg z nasion selera jest często promowany jako domowy środek na dnę moczanową. Zawiera on luteolinę, substancję, o której wiadomo, że obniża poziom kwasu moczowego. Seler zawiera też przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny związany z dną moczanową i zapaleniem stawów. Mimo że seler ma niską zawartość puryn, przed jego spożyciem powinieneś skonsultować się z lekarzem. Jak w przypadku każdego suplementu ziołowego, najlepiej jest przyjmować go zgodnie z etykietą produktu.

Ważne są też czynniki związane ze stylem życia. Zdrowy styl życia i dieta niskopurynowa są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania atakom dny moczanowej. Oprócz unikania czerwonego mięsa i skorupiaków, powinieneś także ograniczyć spożycie tłustego mięsa i organów takich jak wątroba. Napoje alkoholowe i koktajle również podnoszą poziom kwasu moczowego i mogą pogorszyć twój stan. Aby zwalczyć ten problem, pij dużo wody.

Zielona herbata

Wielu lekarzy zaleca zieloną herbatę na dnę moczanową ze względu na jej właściwości moczopędne i pobudzające metabolizm. Należy jednak stosować ją ostrożnie, bo może mieć szkodliwe działanie, jeśli jest przyjmowana niewłaściwie. Podagra jest chorobą stawów spowodowaną nieprawidłowym działaniem metabolizmu organizmu. W rezultacie ciało nie może wydalić soli kwasu moczowego, co powoduje tworzenie się złogów w stawach i wynikający z tego ból.

Jedno z badań wykazało, że zielona herbata może obniżyć poziom SUA i zmniejszyć tempo usuwania kwasu moczowego. Zwiększyła też drastycznie zdolność antyoksydacyjną surowicy. Do innych naturalnych środków na dnę moczanową należy pokrzywa, która może zmniejszyć ból i podrażnienia spowodowane przez kwas moczowy. Napoje bezkofeinowe nie są jednak związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia dny moczanowej. Wysoka zawartość teiny w herbacie sprawia, że jest ona nieodpowiednim wyborem dla osób z dną moczanową. Ponadto herbaty nie powinno się pić wieczorem, a osoby z zapaleniem trzustki powinny jej całkowicie unikać. Osoby z alergią na herbatę również powinny jej unikać.

Inne badanie wykazało, że codzienne picie zielonej herbaty zmniejszyło ryzyko wystąpienia ataków dny moczanowej u osób z niektórych krajów azjatyckich. Choć nie ma formalnych badań potwierdzających korzyści płynące ze spożywania zielonej herbaty w przypadku dny moczanowej, to wysoka zawartość przeciwutleniaczy w herbacie może obniżać poziom kwasu moczowego i zmniejszać ataki dny moczanowej. Zielona herbata jest znana z tego, że poprawia ogólny stan zdrowia i jest świetnym sposobem na zapobieganie lub leczenie dny moczanowej.

Choć zielona herbata jest bezpiecznym napojem dla osób cierpiących na dnę moczanową, u pacjentów z dną moczanową należy unikać czarnej herbaty. Zawiera ona szczawian, który jest związany z tworzeniem się kamieni szczawianu wapnia. Substancja ta zwiększa ryzyko rozwoju dny moczanowej. Dlatego ważne jest, by w miarę możliwości pić tylko zieloną herbatę. Ale jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej korzyści z zielonej herbaty, pamiętaj, by pić ją z umiarem.

Herbata z hibiskusa

Jeśli cierpisz na dnę moczanową, prawdopodobnie próbowałeś znaleźć sposób na zmniejszenie stanu zapalnego. Według Harvard School of Public Health nawodnienie jest niezbędne dla organizmu, nie tylko po to, by regulować temperaturę, ale też by utrzymać prawidłowe funkcjonowanie narządów. Herbata z hibiskusa jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu. Zawarte w hibiskusie antocyjany są unikalnymi przeciwutleniaczami, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Naukowcy badali wpływ herbaty z hibiskusa na tworzenie się kamieni nerkowych. Kamienie nerkowe powstają, gdy kryształy szczawianu wapnia odkładają się w drogach moczowych. Są one bolesne i trudne do wydalenia. Uważa się, że hibiskus zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. W badaniu z 2008 roku oceniano również wpływ herbaty z hibiskusa na powstawanie kamieni nerkowych. Ponieważ podagra i kamienie nerkowe są powodowane przez wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie, badanie wykazało, że regularne picie herbaty może pomóc w zapobieganiu tworzenia się kamieni nerkowych.

Korzyści płynące z picia herbaty z hibiskusa w leczeniu dny moczanowej są różne. Jedno z badań wykazało, że obniża ona poziom kwasu moczowego i może nawet zmniejszyć częstotliwość ataków dny moczanowej. Potrzeba jednak więcej badań, by to potwierdzić. Podczas gdy imbir i kurkuma mają najwięcej dowodów naukowych potwierdzających ich działanie, herbata z hibiskusa nie. Ponadto czarny pieprz zwiększa wchłanianie kurkuminy, aktywnego składnika herbaty z hibiskusa.

Ważne jest, by pamiętać, że herbata z hibiskusa może wpływać na poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę i nadciśnienie powinny uważnie kontrolować poziom cukru i ciśnienie krwi podczas picia herbaty z hibiskusa. Jeśli już przyjmujesz leki lub masz wysokie ciśnienie krwi, ważne jest, byś omówił to ze swoim lekarzem. Podejmie on decyzję w oparciu o twoją indywidualną sytuację i historię zdrowia.

Sok z selera połączony z herbatą

Wśród wielu korzyści płynących ze spożywania soku z selera jest to, że pomaga on zmniejszyć stan zapalny. Wysoka zawartość błonnika jest dobra dla Twojego przewodu pokarmowego, ale sprawia, że sok z selera jest trudny do strawienia. Dlatego korzystnie jest pić sok z selera przed pracą, bo pomaga to organizmowi rozłożyć błonnik i przyswoić składniki odżywcze. Herbatę tę najlepiej pić rano, kiedy twój przewód pokarmowy jest czysty, a jelita bardziej otwarte na wchłanianie składników odżywczych. Jest też łatwa do przygotowania i możesz ją wypić w ciągu kilku minut.

Badania nad ekstraktami z nasion selera wykazały, że zmniejszają one naciek komórek zapalnych w stawach u myszy. Wyciągi zmniejszyły też poziom czynnika martwicy nowotworów-a, co potencjalnie może zmniejszyć stan zapalny związany z dną moczanową. Wyniki tego badania są trudne do uogólnienia, ponieważ ograniczały się do szczurów. Sugerują one jednak, że ekstrakty z nasion selera mogą mieć podobne działanie. Co więcej, niektóre badania sugerują, że ekstrakty z nasion selera mogą mieć działanie przeciwzapalne u ludzi.

Są też przeciwnicy, którzy zaprzeczają korzyściom płynącym z picia soku z selera. Krytycy ci nie biorą pod uwagę świadectw osób stosujących sok z selera, ponieważ nie ma dobrze finansowanych badań potwierdzających działanie soku z selera. Jednak ci, którzy twierdzą, że sok z selera leczy dnę moczanową, udokumentowali również swoje własne doświadczenia z tym napojem. Tak więc, podczas gdy czekamy na wyniki badań medycznych, możemy skorzystać z doświadczeń milionów ludzi.

Oprócz korzyści związanych z zapobieganiem podagrze, nasiona selera zawierają także dużo błonnika. Pomaga on obniżyć wysoki poziom cholesterolu i kontrolować ciśnienie krwi. Chociaż sok z selera na dnę moczanową nie zawiera wszystkich tych korzyści, jest niskokaloryczną przekąską, która pomaga utrzymać zdrową wagę. Wreszcie, seler jest doskonałym źródłem witaminy C, więc jego stosowanie w diecie jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale też pomaga utrzymać zdrową wagę.

Herbata imbirowa

Imbir to roślina korzeniowa, która jest używana w wielu azjatyckich potrawach do celów aromatycznych i leczniczych. Jego ostry smak może pomóc złagodzić objawy żołądkowo-jelitowe i choroby lokomocyjnej, a także zmniejszyć chorobę morską. Imbir ma silne właściwości przeciwzapalne, zwane gingerolami lub shogaolami, które mogą zmniejszyć obrzęk, ból i ruchomość. Jeśli cierpisz na dnę moczanową, imbir może pomóc złagodzić niektóre z jej objawów.

Inną metodą leczenia dny moczanowej za pomocą imbiru jest stosowanie go miejscowo. Utrzyj jedną lub dwie łyżki stołowe świeżego korzenia imbiru na wrzącą wodę i nałóż na dotknięty staw. Możesz też przykładać imbir do chorego miejsca mokrą ściereczką. Stosuj tę metodę raz dziennie przez 15 do 30 minut, by zobaczyć rezultaty. Jeśli obawiasz się, że imbir może powodować podrażnienia skóry, unikaj stosowania go na twarz, bo może to pogorszyć objawy dny moczanowej.

Innym skutecznym sposobem wykorzystania imbiru na dnę moczanową jest zrobienie okładu z imbiru. Aby zrobić taki kompres, zagotuj wodę z odrobiną startego korzenia imbiru i przyłóż do chorego miejsca. Jeśli jednak przyjmujesz imbir wewnętrznie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem przed spożyciem dużej ilości tego składnika. Inną alternatywą jest zmieszanie go z sokiem z cytryny, octem jabłkowym i kurkumą. Imbir jest bezpieczny i łatwy w przygotowaniu, ale pamiętaj, by dokładnie przestrzegać zaleceń.

Oprócz herbaty imbirowej możesz też spożywać surowy lub sproszkowany imbir. To lekarstwo zmniejszy stan zapalny i złagodzi ból, a nawet może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom. Pomocne może być także przyjmowanie suplementów imbiru. Oprócz herbaty imbirowej możesz też stosować pastę z korzenia imbiru. Pastę z korzenia imbiru można nakładać na obszar dotknięty chorobą. Okład z korzenia imbiru najlepiej sprawdzi się w ostrych przypadkach dny moczanowej. W ciężkich przypadkach korzeń imbiru może być stosowany jako środek przeciwbólowy.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *