Jaka herbata przy hashimoto? – podpowiadamy czego unikać

Jaka herbata przy hashimoto

Jaką herbatę pić przy chorobie hashimoto? Częste pytanie zadawane przez pacjentów brzmi: co pić podczas przyjmowania leków na tarczycę? Ten artykuł wyjaśni podstawy. Na początek najlepiej jest unikać nabiału, soi i zbóż, a przez 30 minut po przyjęciu leków na tarczycę pić tylko wodę. Jeśli przyjmujesz leki na taką chorobę jak niedoczynność tarczycy, unikaj picia kawy i suplementów diety. Te składniki mogą zaburzać wchłanianie leków na tarczycę.

Unikanie zielonej herbaty

Chociaż niektóre osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto mogą czerpać korzyści z picia zielonej herbaty, osoby z tym schorzeniem mogą chcieć ograniczyć jej spożycie. W rzeczywistości badania wykazały, że zielona herbata może nawet pomóc w łagodzeniu objawów zapalenia tarczycy Hashimoto. Spożywanie zielonej herbaty może też pomóc w zapobieganiu różnym przewlekłym schorzeniom. Regularne picie zielonej herbaty może być korzystne dla osób z chorobą Gravesa-Basedowa i zapaleniem tarczycy Hashimoto. Stwierdzono również, że duże ilości zielonej herbaty chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jednak picie zielonej herbaty może mieć działanie goitrogenne.

Choć zielona herbata jest uważana za najzdrowszy napój na świecie, należy pamiętać o kilku środkach ostrożności. Zawiera ona kofeinę, która może zakłócać sen. Zaleca się picie wysokiej jakości organicznej zielonej herbaty na początku dnia. Nie pij herbaty zawierającej kofeinę po północy, bo może to zwiększyć ryzyko problemów z sercem. Kofeina znajduje się również w suplementach diety zawierających zieloną herbatę.

Jedno z badań sugeruje, że wysokie spożycie zielonej herbaty może mieć wpływ na zdrowie tarczycy. Naukowcy testowali wyciąg z zielonej herbaty na szczurach w dawkach odpowiadających pięciu, dziesięciu i dwudziestu filiżankom herbaty dziennie. Doszli do wniosku, że wysokie spożycie zielonej herbaty zwiększa ryzyko wola, czyli powiększenia tarczycy. Wyniki te muszą zostać potwierdzone w kolejnych badaniach. Jeśli cierpisz na chorobę tarczycy Hashimoto, powinieneś unikać picia zielonej herbaty.

Jeśli szukasz sposobu, by zmniejszyć swoje szanse na rozwój zapalenia tarczycy typu Hashimoto, spróbuj włączyć do diety więcej suplementów, które pomogą ci zwalczyć te podstawowe przyczyny. Witaminy takie jak witamina B12 i cynk są niezbędne w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wyciąg z zielonej herbaty jest popularnym składnikiem wielu produktów, ale powinieneś unikać jego przyjmowania przy chorobie Hashimoto. Mimo swojej popularności ekstrakt z zielonej herbaty zawiera więcej katechin niż zwykła herbata.

Unikaj herbat zbożowych

Jeśli cierpisz na chorobę Hashimoto, możesz rozważyć zastosowanie alternatywnej diety. Podejście bezzbożowe może być dla ciebie korzystne, ponieważ zboża zawierają białka podobne do glutenu i wywołują podobną reakcję. Jest to również część autoimmunologicznej diety paleo. Jednak dla osoby z chorobą Hashimoto wyeliminowanie ziaren może być wyzwaniem. Choć wiele przetworzonych produktów może nie zawierać żadnych alergenów, mogą one być przetworzone chemicznie.

Należy pamiętać, że żywność zawierająca soję może mieć wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Większość przetworzonej żywności zawiera soję, więc unikanie jej jest bardzo ważne. Możesz wykryć soję w przypadkowej żywności, czytając etykietę. Uważaj jednak, bo producenci często ukrywają soję pod inną nazwą. Jeśli nie jesteś świadomy jej obecności w danym produkcie, możesz użyć alternatywnych słów, by ją ukryć.

Ważne jest też, by unikać alkoholu, bo może on negatywnie wpływać na pracę tarczycy. Alkohol może też wchodzić w interakcje z lekami i powodować stany zapalne w jelitach. Dodatkowo, usunięcie glutenu z diety może poprawić objawy choroby Hashimoto. Poza unikaniem glutenu, ograniczenie ultraprzetworzonej żywności i cukru może mieć pozytywny wpływ na twoje ogólne samopoczucie.

Soja jest kontrowersyjna. Została powiązana z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Badania wykazały, że spożywanie soi blokuje aktywność enzymów TPO. Wiadomo też, że może zakłócać działanie leków na tarczycę i cykle menstruacyjne. Soja jest też związana z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, w tym z astmą i zaburzeniami miesiączkowania. Więcej o soi i chorobie Hashimoto dowiesz się z tego artykułu.

Opracowanie odpowiedniego planu diety w przypadku Hashimoto sprawi, że objawy choroby będą możliwe do opanowania. Chociaż możesz doświadczyć przyrostu lub utraty wagi, powinnaś zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki. Niektóre pokarmy pogarszają objawy, podczas gdy inne sprzyjają leczeniu. Musisz dokonywać właściwych wyborów, by unikać tych pokarmów i stosować zbilansowaną dietę. Kiedy już opanujesz sztukę stosowania diety przy chorobie Hashimoto, możesz błyskawicznie poczuć się lepiej.

Unikaj herbat opartych na soi

Osoby z chorobą tarczycy powinny unikać soi, ponieważ jest ona pełna goitrogenów, substancji, które hamują pracę tarczycy. Ta substancja chemiczna zaburza produkcję hormonów tarczycy i może powodować wzrost TSH. Soja może też powodować objawy niedoczynności tarczycy, ponieważ zmniejsza produkcję hormonów tarczycy. Co więcej, ta substancja chemiczna pogarsza również objawy, ponieważ powoduje, że poziom jodu w organizmie jest zbyt niski.

Niektórzy specjaliści zalecają osobom z chorobą Hashimoto unikanie soi, nabiału, warzyw psiankowatych i wszystkich zbóż. Istnieją jednak również inne metody leczenia choroby Hashimoto. Głównym celem jest spożywanie zdrowej żywności, która ma gęstość odżywczą. Jedzenie pełnowartościowej, bogatej w składniki odżywcze żywności może poprawić funkcjonowanie tarczycy i złagodzić objawy. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie świeżych, domowych posiłków, ponieważ są one pełne przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych.

Soja została przebadana przez wielu naukowców i praktyków zdrowotnych pod kątem jej korzyści zdrowotnych. Niektórzy ludzie używają jej do kontrolowania uderzeń gorąca, zapobiegania osteoporozie i ochrony przed nowotworami hormonalnymi. Inni unikają go, bo obawiają się, że spowoduje raka, problemy z tarczycą lub demencję. Nadal jednak nie jest jasne, czy soja jest dla ciebie dobra. Nie ma na to ostatecznych dowodów, ale w małych ilościach soja jest generalnie bezpieczna.

Należy jednak pamiętać, że spożywanie soi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedoczynności tarczycy. Soja utrudnia hormonom tarczycy dotarcie do gruczołu tarczowego. Choć soja jest dla ciebie dobra, badania wskazują, że może pogorszyć niedoczynność tarczycy. Dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny całkowicie unikać soi. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę i chcesz unikać soi.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *