Jaka herbata przy refluksie

Jaka herbata przy refluksie

Jeśli cierpisz na refluks żołądka lub zgagę, pewnie zastanawiałeś się, jaką herbatę powinieneś pić. Na szczęście jest kilka opcji, w tym herbata rumiankowa, lukrecjowa i miętowa. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o tych opcjach. Dowiesz się, jak możesz korzystać z dobrodziejstw tych herbat. Ponadto dowiesz się, czy te herbaty rzeczywiście pomogą ci w chorobie.

Herbata miętowa

Choć mięta pieprzowa działa kojąco na żołądek, może nasilać problemy trawienne. W szczególności może powodować zgagę po obfitym posiłku. Z tego powodu osoby cierpiące na GERD powinny trzymać się z daleka od herbaty miętowej. Mięta pieprzowa może być pomocna przy problemach trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego, ale nie jest zalecana dla osób cierpiących na refluks. Może ona również podrażnić górną część przełyku i pogorszyć ten stan.

Mimo że może pogorszyć refluks, mięta pieprzowa ma pewne zalety w przypadku innych dolegliwości, takich jak ból gardła czy suchość w ustach. Picie herbaty z mięty pieprzowej na refluks przed posiłkami może pomóc złagodzić objawy i uśmierzyć ból gardła. Ponadto mięta pieprzowa zawiera antyoksydanty, które mogą pomóc złagodzić objawy refluksu. Jeśli zdecydujesz się na spożywanie herbaty miętowej, spróbuj wypić ją godzinę lub dwie przed posiłkiem.

Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, koniecznie ogranicz spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu. Unikaj też napojów zawierających kofeinę. Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu i palenia tytoniu, które są znane z tego, że mogą nasilać chorobę refluksową przełyku. Ponadto unikanie kładzenia się trzy godziny po jedzeniu również może zmniejszyć objawy refluksu. Choć trudno jest wyeliminować przyczyny leżące u podstaw GERD, mięta pieprzowa jest świetnym sposobem na złagodzenie objawów, a jednocześnie wspomaga trawienie.

Mimo że mięta pieprzowa jest herbatą bezkofeinową, nie jest zalecana dla osób stosujących dietę wysokobłonnikową lub tych, u których w przeszłości występowała zgaga. Może ona kolidować z innymi lekami i powodować efekty uboczne. Dlatego przed spożyciem herbaty miętowej najlepiej skonsultować się z lekarzem. Herbata z mięty pieprzowej może być szkodliwa, jeśli już przyjmujesz leki na niestrawność. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, czy jest to dla ciebie dobry wybór.

Herbata rumiankowa

Kojący napój, jakim jest herbata rumiankowa, może pomóc złagodzić objawy zgagi, kwaśnego refluksu i GERD. Jej właściwości przeciwzapalne są znane z tego, że pomagają w tych dolegliwościach. Badania pokazują, że stan zapalny jest związany z wieloma zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, w tym ze zgagą, refluksem żołądkowo-przełykowym i kwaśnym odbijaniem. Rumianek ma kilka korzystnych efektów dla układu odpornościowego, w tym uspokaja układ nerwowy i redukuje stres. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Jedną z korzyści płynących ze stosowania rumianku jest jego uspokajające działanie, dlatego często jest stosowany w leczeniu kolki i krupu u niemowląt. Badania wykazały, że rumianek może złagodzić objawy kolki, a także uspokoić przewód pokarmowy. Może też pośrednio pomóc w utracie wagi. Pomaga też na nudności, wymioty i zgagę, które są związane z problemami trawiennymi. Rumianek jest doskonałą herbatą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Wśród korzyści płynących z rumianku przy refluksie jest jego działanie uspokajające. Pomaga zasnąć, a także zwalczyć objawy kwaśnego refluksu. Alkaliczne właściwości rumianku pomagają też uspokoić żołądek. Kojące działanie herbaty rumiankowej może też pomóc w zmniejszeniu lęku i depresji. Wiadomo też, że herbata rumiankowa poprawia trawienie i zwalcza raka. Chociaż nie ma jeszcze ostatecznych dowodów na jej skuteczność w leczeniu refluksu, może być świetną opcją, żeby sobie ulżyć.

Przeciwzapalne działanie herbaty rumiankowej działa również w zapobieganiu refluksowi. Uspokaja on system nerwowy i obniża kwasowość żołądka. Hamuje też wtórną nadkwaśność. Dodatkowo herbata rumiankowa uspokaja układ nerwowy i pobudza wydzielanie mucyny, która natłuszcza układ trawienny i ułatwia pasaż pokarmu. Herbata rumiankowa na refluks ma wiele innych zalet, które sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla osób cierpiących na dyskomfort związany z refluksem żołądka.

Herbata z lukrecji

Wypicie filiżanki herbaty z lukrecji na refluks może pomóc złagodzić objawy zgagi i kwaśnego odbijania. Jest jednak kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po ten ziołowy środek. Chociaż lukrecja jest powszechnie stosowana jako środek wspomagający trawienie, powinny jej unikać osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub osoby z nieregularnym biciem serca. Ponadto może ona powodować efekty uboczne, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub niski poziom potasu. Co więcej, herbata z lukrecji może powodować wysokie ciśnienie krwi, zwłaszcza u kobiet, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne. Dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek środków ziołowych, w tym herbaty z korzenia lukrecji, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Chociaż nie udowodniono, że leczy ona refluks żołądka, często jest zalecana jako terapia alternatywna do innych leków. Lukrecja zwana deglicyryzyną, którą można znaleźć w wielu produktach dostępnych bez recepty, jest znana z tego, że pomaga w objawach refluksu. Uważa się, że działa ona poprzez hamowanie produkcji kwasu w żołądku. Kiedy dolny zwieracz przełyku nie zamyka się prawidłowo, kwasy żołądkowe spływają z powrotem do przełyku. Uczucie pieczenia i podrażnienia związane z kwaśnym refluksem może być bardzo bolesne. Herbata z lukrecji może pomóc, zwiększając ilość śluzu pokrywającego przełyk. Może też pomóc w łagodzeniu kwasów żołądkowych poprzez hamowanie wydzielania kwasów żółciowych.

Filiżanka herbaty z lukrecji może złagodzić refluks żołądka. Ta herbata ziołowa zawiera glicyryzynę, aktywny składnik lukrecji. Jest powszechnie używana do łagodzenia niestrawności, wrzodów i bólu żołądka. Jednak, aby przyniosła korzyści, musi być zrobiona z korzenia lukrecji. Jeśli jesteś w ciąży lub masz skłonności do chorób serca, przed wypiciem herbaty z lukrecji skonsultuj się z lekarzem.

Herbata z kopru włoskiego

Istnieje wiele ziołowych środków na refluks, w tym herbata z kopru włoskiego. Od wieków używano go, by pomóc w problemach trawiennych, a ostatnie badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ kopru włoskiego na ludzkie ciało. Koper włoski ma właściwości przeciwskurczowe i przeciwzapalne, a ostatnie badania wykazały nawet, że picie herbaty z kopru włoskiego może poprawić spontaniczną motorykę żołądka w modelach zwierzęcych.

Koper włoski to wieloletnie zioło o pierzastych liściach, dorastające do około 3 metrów wysokości. Wytwarza skupiska małych żółtych kwiatów. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Europy, a od tysięcy lat jest używany ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jednak koper włoski powinien być przyjmowany wyłącznie pod nadzorem lekarza, jeśli cierpisz na schorzenia takie jak refluks żołądkowo-przełykowy czy refluks żołądkowy w przeszłości.

Filiżanka herbaty z kopru włoskiego może pomóc złagodzić niestrawność, a zwłaszcza refluks. Ma on również właściwości antybakteryjne, które łagodzą objawy biegunki, zaparć i rozstroju żołądka. Koper włoski i nasiona carom przyspieszają metabolizm i mogą być spożywane jako napój. Herbata z kopru włoskiego może również pomóc złagodzić bóle menstruacyjne i zmniejszyć wzdęcia. Działanie przeciwskurczowe kopru włoskiego jest również znane z tego, że pomaga w porannych mdłościach i bólach sutków. Filiżanka lub dwie herbaty z kopru włoskiego są zalecane dla matek karmiących.

Herbatę z kopru włoskiego możesz kupić w wielu sklepach. Większość sklepów z herbatą sprzedaje herbatę z kopru włoskiego w torebkach, ale jeśli wolisz przygotować własną, spróbuj suszonych nasion kopru włoskiego. Suszone nasiona kopru włoskiego możesz też znaleźć na lokalnych targach rolnych w sezonie zbiorów kopru włoskiego. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu, by uniknąć ewentualnej reakcji alergicznej. Pamiętaj też, by pić je z umiarem.

Zielona herbata

Jeśli chodzi o refluks kwasowy, tradycyjna “czarna” herbata często znajduje się na liście produktów, których należy unikać. Choć zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna, nie jest pozbawiona ryzyka. Może mieć pewien związek z refluksem. Refluks żołądkowo-przełykowy jest stanem, w którym treść żołądka cofa się do przełyku, powodując takie objawy jak zgaga, kwaśny smak w ustach i mdłości.

Problem z zieloną herbatą polega na tym, że zawiera ona dużo garbników. Te związki chemiczne zwiększają ilość kwasu żołądkowego, wywołując objawy zgagi i refluksu żołądkowego. Picie zbyt dużej ilości zielonej herbaty może nasilić refluks. Co więcej, nadmierne picie zielonej herbaty może prowadzić do wrzodów trawiennych. Jednak korzyści płynące z picia zielonej herbaty przewyższają te zagrożenia. Badania wykazały, że picie zielonej herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zgagi i otyłości, a także zmniejsza przepuszczalność ścian jelit.

Chociaż nie ma ostatecznych dowodów na to, że zielona herbata jest skuteczna w leczeniu refluksu, może zmniejszyć objawy tego schorzenia. Zielona herbata zawiera polifenole, przeciwutleniacze i metyloksantyny, o których wiadomo, że rozluźniają LES i pozwalają żołądkowi uwolnić swoją zawartość. Zielona herbata ma też uspokajający wpływ na układ nerwowy, a EGCG jest silnym przeciwutleniaczem. Niemniej jednak ważne jest, by przyjmować zieloną herbatę z rozwagą i porozmawiać z lekarzem, jeśli przyjmujesz ją regularnie. Ważne jest, by pamiętać, że nigdy nie należy pić dużych ilości zielonej herbaty, by uniknąć choroby refluksowej przełyku.

Jest kilka wad tego badania. Po pierwsze, badanie zostało przeprowadzone na podstawie projektu przekrojowego, w którym uwzględniono tylko kilka badań. Nie można na jego podstawie określić związku przyczynowo-skutkowego. Dodatkowo badanie nie zostało przeprowadzone na populacji azjatyckiej. Ponadto istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że wyniki tego badania będą niedokładne. W badaniu wzięto pod uwagę tylko niewielką liczbę badań, podczas gdy większość badań miała charakter przekrojowy.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *