Jaka kawa dla dzieci jest bezpieczna i nie szkodzi?

Jaka kawa dla dzieci

Choć kawa może być przyjemnym napojem dla dorosłych, rodzice powinni być ostrożni w podawaniu jej swoim dzieciom. Kofeina, która znajduje się w kawie, może zaburzać wchłanianie wapnia i powodować nerwowość. Choć może poprawiać koncentrację, najlepiej unikać kawy we wczesnych latach dzieciństwa. Rodzice powinni poczekać, aż dziecko osiągnie wiek nastoletni, zanim pozwolą mu na jej picie. W międzyczasie rodzice powinni pozostać przy zwykłej kawie.

Kofeina to narkotyk

Z kofeiną wiąże się wiele problemów zdrowotnych, w tym ryzyko przedawkowania. Choć kofeina jest generalnie bezpieczna dla zdrowych dorosłych w ilościach do 400 mg dziennie (około czterech filiżanek kawy), może być niebezpieczna, gdy jest stosowana długotrwale lub w dużych dawkach. Wśród niebezpieczeństw związanych z kofeiną wymienia się nerwowość, niepokój, drażliwość, niepokój i przyspieszone bicie serca. Duże dawki mogą prowadzić do problemów z rytmem serca, w tym do nieregularnego bicia serca, a nawet śmierci.

Oprócz kawy, szkodliwe dla dzieci mogą być napoje energetyczne i inne napoje. Kofeina znajduje się w wielu rodzajach żywności i napojów, w tym w napojach energetycznych, czekoladzie, lodach, żelkach, lizakach, beef jerky, marshmallows, gumisiach i napojach energetycznych. Chociaż nie ma żadnych wytycznych federalnych, rząd Kanady ustalił limit 45 miligramów kofeiny, co odpowiada jednej 12-uncjowej puszce Diet Coke.

Picie kawy lub napojów gazowanych może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości i insulinooporności. Co więcej, dzieci z problemami zdrowotnymi są bardziej narażone na ryzyko przedawkowania kofeiny. Choć te efekty uboczne są rzadkie, mogą być przerażające. Nawet jeśli niedawna śmierć 10-letniego chłopca z powodu zatrucia kofeiną u dzieci nie jest powodem do głębokiego strachu, powinna skłonić do przeprowadzenia w domu rozmowy na temat bezpieczeństwa picia kawy czy napojów energetycznych przez dzieci.

Narkotyk ten uruchamia również obwody przyjemności w mózgu, powodując skok dopaminy, czyli hormonu “szczęścia”. Ten efekt z czasem może wpłynąć na preferencje żywieniowe Twojego dziecka. Kofeina wpływa też na sen. Niedobór snu może wpływać na zdrowie psychiczne i edukację dziecka. Co więcej, kofeina może prowadzić do zaburzeń nerwowych i problemów z sercem w późniejszym życiu.

Zaburza wchłanianie wapnia

Mimo że kofeina ma wiele zalet zdrowotnych, może być szkodliwa dla małych dzieci. Kofeina zawarta w kawie może sprawić, że będą one nadpobudliwe i zaburzać ich koncentrację. Co więcej, kofeina może również wpływać na wchłanianie wapnia, a dzieci potrzebują wapnia dla mocnych kości. Większość dzieci nie lubi kawy, a dodawanie do niej cukru lub śmietanki może prowadzić do przybierania na wadze. Ale jeśli naprawdę chcesz, by twoje dzieci czerpały wszystkie korzyści z kofeiny, najlepiej ogranicz jej spożycie.

Wiadomo, że zwiększone spożycie kawy zmniejsza wchłanianie wapnia, co może powodować złamania. Ponadto kawa zawiera związki fenolowe, które wiążą żelazo niehemowe i hamują jego wchłanianie w jelitach. Dlatego osoby z niską masą kostną powinny unikać picia kawy w tym samym czasie, co posiłek, by zapewnić dobre formowanie kości. Kawa zaburza też wchłanianie witaminy D, dlatego lepiej unikać picia kawy w tym samym czasie, kiedy zawiera ona dużo cukru.

Wpływ kofeiny na wchłanianie wapnia przez dzieci jest najbardziej prawdopodobny u kobiet w wieku rozrodczym. Spożycie kawy w ilości 300 mg dziennie, co odpowiada 4,3 miligramom kofeiny na kilogram masy ciała, prawdopodobnie nie będzie miało negatywnych skutków. Jednak spożywanie kawy w czasie ciąży jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ostrej białaczki u dzieci, co jest szkodliwe dla dzieci. Picie alkoholu nie tylko powoduje utratę wapnia u dzieci, ale może też zaburzać równowagę pomiędzy wapniem a fosforanami w organizmie. Napoje bezalkoholowe zawierają dużo fosforanów, a wapń jest wydalany z kości, kiedy fosforany są zrównoważone. Woda jest kolejnym dobrym źródłem wapnia, więc zamiast pić napoje bezalkoholowe, podawaj dzieciom sok pomarańczowy wzbogacony wapniem.

Powoduje roztrzęsienie

Pomimo powszechnego błędnego przekonania, że kofeina wpływa na wzrost, kawa nie ma bezpośredniego wpływu na wzrost dziecka. Niemniej jednak kofeina zawarta w kawie może negatywnie wpływać na sen dziecka, co z kolei może mieć wpływ na jego wzrost. Kofeina uzależnia, więc dzieci, które piją jej za dużo, mogą zacząć czuć się roztrzęsione i tracić sen. Dlatego dobrym pomysłem może być unikanie kawy parzonej w ekspresie ciśnieniowym lub codziennych podwójnych porcji. Pamiętaj jednak, że każdy niuans się liczy, gdy chodzi o decyzje rodzicielskie.

Zbyt duża ilość kofeiny może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Może zaburzać sen, powodować rozstrój żołądka, a nawet przyczyniać się do podejmowania ryzyka i agresji. Dzieci, które piją zbyt dużo kawy, częściej doświadczają niepokoju, mają zaczerwienioną twarz i często oddają mocz. Ponadto zbyt duża ilość kofeiny może spowodować u dziecka przyspieszone bicie serca, a nawet zatrzymanie akcji serca. Jeśli więc twoje dziecko musi pić kawę, pamiętaj, by przedyskutować swoje obawy z pediatrą, zanim zaczniesz podawać ją dziecku.

Kofeina jest znana z tego, że poprawia nastrój, ale nie jest niezawodnym sposobem radzenia sobie z objawami ADHD u dzieci. Może ona powodować u dzieci rozdrażnienie, co prowadzi do popołudniowego załamania. Może też pogarszać objawy ADHD, w tym problemy ze snem. Jeśli więc Twoje dziecko cierpi na ADHD, najlepiej całkowicie unikać kofeiny. Jeśli zastanawiałeś się, jaki wpływ ma kofeina na zdrowie dziecka, to dobrze trafiłeś.

Może poprawić koncentrację

Dzieciom pijącym kawę może być trudno się skoncentrować. Może to wpływać na ich zachowanie w szkole, wpływać na ich oceny i powodować problemy ze snem. Dzieci pijące kawę mogą również cierpieć z powodu moczenia nocnego, które jest uważane za normalne do około piątego roku życia. Oprócz negatywnego wpływu na samoocenę i koncentrację dziecka, kawa może powodować moczenie nocne. Jednak efekty działania kofeiny są zazwyczaj łagodne.

Dr Melinda White, dyrektor Children’s Health Queensland, zaleca, by dzieci poczekały z rozpoczęciem regularnego picia kawy do ukończenia 19 roku życia. Co więcej, kawa może zwiększyć całkowite spożycie kofeiny przez dzieci, dlatego rodzice powinni zastanowić się, ile kofeiny wprowadzają swoim dzieciom. Australijscy eksperci radzą, by dzieci nie piły kawy przed ukończeniem szkoły średniej, chyba że w przeszłości nadużywały narkotyków lub cierpiały na alkoholizm.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kawy dla dzieci jest kawa mrożona. Mrożone napoje kawowe są popularne wśród dzieci, a reklamy telewizyjne często pokazują młodych ludzi ożywionych po wypiciu filiżanki. Kofeina może jednak powodować bezsenność u dzieci, a w organizmie pozostaje nawet do ośmiu godzin. To może być zbyt dużo kofeiny dla małego dziecka, które może stać się senne lub rozdrażnione. Ponadto kofeina jest uzależniająca.

Choć wielu rodziców uważa, że kawa pomaga dzieciom się skupić, należy pamiętać, że kofeina może powodować u nich różne problemy. Może wpływać na ich zdolność do zasypiania i utrzymania snu, a także zaburzać ich odżywianie. Dzieci potrzebują też wystarczająco dużo snu, by normalnie rosnąć i rozwijać się. Zmniejszając ilość snu, dzieci są bardziej podatne na problemy behawioralne. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne zaleca ograniczenie spożywania kofeiny przez dzieci, powołując się na obawy związane z jej wpływem na ich zdrowie.

Może powodować ubytki

Kwaśne napoje, takie jak kawa, napoje gazowane i herbata, osłabiają szkliwo zębów. Gdy szkliwo ulega degradacji, powstają ubytki. Dzieci są bardziej podatne na powstawanie ubytków niż dorośli, ponieważ nowe szkliwo potrzebuje wielu lat, by uformować się po wypadnięciu zębów mlecznych. Co więcej, spożywanie kofeiny jest silnie uzależniające. Lepiej jest ograniczyć spożycie kawy i napojów gazowanych przez dziecko, przynajmniej we wczesnym dzieciństwie. Jeśli jednak dziecko nie jest w stanie przełamać nawyku unikania kofeiny, unikaj podawania mu filiżanki kawy każdego dnia.

Co więcej, kawa zawiera duże ilości cukru, który jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, a przez to podatny na przebarwienia. Powstałe w ten sposób szkliwo jest kruche i podatne na powstawanie ubytków. Napoje zawierające kofeinę wiążą się też z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy z układem krążenia, zaburzenia snu i problemy ze zdrowiem psychicznym. Zęby dorosłego człowieka potrzebują lat, by stwardnieć i rozwinąć się, dlatego unikanie picia kawy i napojów gazowanych przez dzieci może być korzystne dla ich zdrowia jamy ustnej.

Choć kawa jest popularnym napojem wśród dzieci, ważne jest, by pamiętać, że jest ona bardzo szkodliwa dla zębów dziecka. Kawa zawiera taniny, które rozkładają się po zmieszaniu z wodą. Woda jest jednym z najlepszych napojów dla zębów. Woda wypłukuje bakterie i resztki jedzenia, a jednocześnie nawadnia organizm, dzięki czemu produkuje ślinę. Kwasy zawarte w kawie mogą być szkodliwe dla zębów i dziąseł. Co więcej, kawa zawiera wysoki poziom kofeiny, która może zwiększyć ryzyko próchnicy.

Oprócz tych negatywnych skutków, regularne picie kawy może pomóc chronić zdrowie jamy ustnej dziecka. Kofeina zawarta w kawie zapobiega przyczepianiu się bakterii do zębów i powstawaniu ubytków. Dlatego może być potężnym sprzymierzeńcem w walce z próchnicą i chorobami dziąseł. Najlepszym sposobem na zmniejszenie spożycia kawy przez dziecko jest ograniczenie ilości kofeiny w napoju oraz skrócenie i uproszczenie czasu jego picia. Kilka minut rano wystarczy, by zapobiec próchnicy zębów.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *