Jaka kawa na zaparcia będzie odpowiednia?

Jaka kawa na zaparcia

Próbujesz się dowiedzieć, jaka kawa na zaparcia jest dla ciebie najlepsza? Kawa bezkofeinowa, kawa bezkofeinowa czy obie? W tym artykule omówimy wady i zalety każdego z tych rodzajów. Niezależnie od tego, czy jest to kawa bezkofeinowa, zwykła czy kombinacja obu rodzajów, jest ona świetnym sposobem na stymulowanie układu trawiennego i wspieranie zdrowia jelit. Jeśli jednak doświadczasz chronicznych zaparć, kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli doświadczasz ich często, kawa może tylko pogorszyć sprawę.

Kawa bezkofeinowa

Uważa się, że popularny napój, jakim jest kofeina, pomaga złagodzić zaparcia. Podnosi ona poziom energii w organizmie i poprawia pracę jelit. Ponadto picie kawy może zwiększać zapotrzebowanie organizmu na kupę. Jednak ostatnie badania sugerują, że picie kawy z kofeiną nie jest lekarstwem na zaparcia. Wypicie filiżanki kawy przed lub po posiłku może pomóc stymulować wypróżnienia.

To, czy kofeina może być pomocna przy zaparciach, czy nie, jest kwestią osobistych preferencji. Choć może ona pomóc ci poczuć się bardziej energicznym, nie jest rozwiązaniem długoterminowym. U niektórych osób kawa może pogorszyć objawy i może sygnalizować inne schorzenia układu pokarmowego. Kofeina jest szczególnie problematyczna dla osób z zespołem jelita drażliwego, chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i niedoczynnością tarczycy, dlatego zamiast niej pij mniej kwaśną kawę.

Uważa się też, że kawa ma podobny wpływ na jelita jak jedzenie. Choć może się to wydawać przypadkowe, to jednak efekt ten występuje częściej, gdy kawa jest spożywana razem z posiłkiem. Ponadto kawa może stymulować wewnętrzny zegar organizmu, czyli rytm okołodobowy, który reguluje wiele procesów w ciele. Nie jest jednak jasne, czy kofeina ma takie samo działanie jak cukier czy inne stymulanty.

Według Sonyi Angelone, zarejestrowanego dietetyka i rzeczniczki Academy of Nutrition and Dietetics, regularne picie kawy może pomóc w łagodzeniu zaparć. Picie jej z umiarem może nawet poprawić jakość twojej kupy. A jeśli twoje wypróżnienia mają charakter zaparciowy, kofeina może być właśnie rozwiązaniem. Warto też pić kawę w chłodniejszej temperaturze.

Najczęstszą przyczyną zaparć jest zaburzenie regularnej diety. Jednak inne przyczyny mogą powodować chroniczne zaparcia, w tym odwodnienie, starzenie się, niektóre leki i stres. Oprócz kofeiny, niektóre czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zaparć, to m.in:

Choć prawdą jest, że kawa może pomóc w zaparciach, efekt ten nie jest uniwersalny. Choć uważa się, że kawa ma działanie przeczyszczające, należy pamiętać, że długotrwałe jej spożywanie może prowadzić do uzależnienia od niej. Badania wykazały jednak, że kawa bezkofeinowa ma takie samo lub większe działanie. Kawa może też powodować biegunkę, luźne stolce, a nawet odwodnienie. Te czynniki mogą sprawić, że picie kawy będzie trudniejsze dla osób o wrażliwym żołądku.

Czym się kierować przy wyborze kawy bezkofeinowej

Jeśli cierpisz z powodu częstych wypróżnień, picie kawy bezkofeinowej może pomóc ci uporać się z tym problemem. Ta niskokwasowa odmiana pochodzi z rejonów nisko położonych, została przetworzona w celu zmniejszenia kwasowości i nie zawiera sztucznych słodzików. Jednak zawartość kofeiny jest nadal wystarczająco wysoka, byś mógł zrobić kupę. Picie kawy bezkofeinowej powinno odbywać się z rozwagą. Poniższe wskazówki mogą pomóc ci znaleźć dobrą markę i uniknąć typowych pułapek.

Stosowanie kawy bezkofeinowej na zaparcia nie jest trwałym rozwiązaniem, ale zawarta w niej kofeina może pomóc w stymulowaniu wypróżnień. Kofeina, jeden z głównych winowajców powodujących robienie kupy, ma wysoką zawartość kwasu, ale bezkofeinowość usuwa tę substancję. Podnosi to poziom pH kawy, dzięki czemu staje się ona mniej kwaśna. Może to nawet pomóc osobom z wrażliwym żołądkiem.

Spożywanie kawy bezkofeinowej może zwiększyć ilość gastryny w organizmie, która pomaga przewodowi pokarmowemu produkować więcej kwasu solnego. W innym badaniu z 2018 roku przyjrzano się czynnikom, które wpływają na to, jak długo jedzenie przemieszcza się przez okrężnicę. Ludzie, którzy piją dużo kawy, mają dłuższy czas podróży. Jeśli pijesz dużo kawy bezkofeinowej, może to zwiększyć szybkość wypróżnienia.

Chociaż substancje chemiczne zawarte w kawie mogą pomóc w trawieniu, kofeina ma działanie odwadniające. Picie kawy bezkofeinowej może w rzeczywistości nasilić objawy zaparć. Choć kofeina świetnie zwiększa twoją energię i wigor, nie jest długotrwałym lekarstwem. Może być też objawem niedoczynności tarczycy, a kawa nie jest łatwym rozwiązaniem uporczywego problemu.

Chociaż kawa bezkofeinowa może być dobra dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny, całkowite unikanie kawy jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy cierpią na IBS. Powinieneś jednak zwracać uwagę na to, co dodajesz do kawy i co jesz oprócz kawy. Prowadzenie dzienniczka żywieniowego może pomóc w ustaleniu, co wywołuje wypróżnienia. Współpraca z dietetykiem i prowadzenie dzienniczka żywieniowego może też pomóc ci dowiedzieć się więcej o rodzaju diety, jaką powinieneś stosować w danym przypadku.

Jeśli pijesz kawę bezkofeinową z mlekiem lub śmietanką, nadal możesz doświadczać zaparć, zwłaszcza jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego. Niektórzy eksperci sugerują, że winowajcą w tym przypadku jest poziom kwasowości kawy bezkofeinowej. Jednak inne czynniki też mogą odgrywać rolę. Niektórzy ludzie są wrażliwi na zawartość kwasów w kawie, dlatego najlepszym wyborem dla nich może być kawa bezkofeinowa o niskiej kwasowości. Jeśli jednak szukasz długoterminowego rozwiązania, najlepszym rozwiązaniem może okazać się zmiana pory picia kawy.

Chociaż nie ma dowodów na to, że kawa powoduje zaparcia, jej picie jest korzystne. Dzieje się tak dlatego, że zawiera mało laktozy, która może wywołać wypróżnienie, jeśli twoje ciało nie jest przygotowane do jej przetworzenia. Kofeina stymuluje też produkcję enzymów trawiennych w jelitach. Osoby z nietolerancją laktozy mogą doświadczać objawów biegunki, kiedy piją kawę z mlekiem lub śmietanką.

Zwykła kawa

Picie zwykłej kawy na zaparcia może przynieść wiele korzyści, ale tylko wtedy, gdy zrozumiesz, dlaczego może być ona korzystna dla twojego ciała. Kawa zawiera kofeinę, która odwadnia organizm, ale może też pomóc twojemu przewodowi pokarmowemu, pobudzając jelito grube do skurczów. Często zdarza się, że po jedzeniu masz ochotę skorzystać z toalety, a kawa jest łatwym sposobem na zaspokojenie tej potrzeby. Zanim jednak spróbujesz tej metody, warto pamiętać, że kawa ma kilka negatywnych skutków, w tym zespół jelita drażliwego i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Kawa może mieć działanie przeczyszczające, ale nie jest to wyłącznie zasługa kofeiny, a picie kawy bezkofeinowej daje takie same lub nawet większe efekty. Ponadto większość ludzi nie musi robić kupy po wypiciu innych napojów zawierających kofeinę, a kawa nie jest tu wyjątkiem. Jednak picie zbyt dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę może prowadzić do biegunki lub luźnych stolców. Ponieważ kofeina działa jak środek pobudzający, zwiększa produkcję żółci w jelicie grubym, co może prowadzić do luźnych stolców.

Dodanie cukru do kawy może zwiększyć ilość laktozy w twoim organizmie, czyli cukru występującego w produktach mlecznych. Substancja ta powoduje biegunkę u osób, które nie wytwarzają wystarczającej ilości laktazy, więc cukier dodany do kawy może być przyczyną twoich zaparć. Kawa nie jest jednak dla wszystkich i może nie być najlepszym rozwiązaniem dla ciebie. Aby uniknąć kofeiny i sztucznych słodzików, powinieneś pić kawę bez dodatku cukru.

Uspokajające działanie kawy może pomóc osobom po operacji jamy brzusznej. Ten stan może powodować niemożność oddawania gazów i wzdęcia, a kawa może poprawić zdolność jelit do trawienia pokarmu. Ponadto wiadomo, że kawa poprawia motorykę mięśnia prostnicy, jak wynika z badań opublikowanych w European Journal of Gastroenterology and Hepatology w styczniu 2005 roku oraz w European Journal of Clinical Nutrition w maju 2006 roku. W ciągu pierwszych czterech minut po wypiciu kawy pacjenci wykazywali skrócenie czasu do wypróżnienia.

Choć kawa nie wyleczy bezpośrednio twojego problemu, może pomóc ci w poruszaniu się w przewodzie pokarmowym. Kawa zawiera kwas chlorogenowy, który stymuluje produkcję kwasu żołądkowego w żołądku. Ten wzrost kwasowości może pomóc ci w wydaleniu większej ilości odpadów. Może też spowodować uwolnienie hormonów, które wspomagają trawienie i przyspieszają wypróżnienia. Wreszcie kawa może też sprzyjać skurczom mięśni okrężnicy, co stymuluje perystaltykę, czyli naturalną potrzebę wypróżniania się.

W jednym z badań naukowcy mierzyli skurcze mięśni w jelitach przed i po wypiciu kawy. W ciągu czterech minut ciśnienie w okrężnicy znacznie się podniosło. Z kolei osoby, które nie reagowały na kawę, nie reagowały na nią. Sugeruje to, że wpływ kawy na jelito grube jest w dużej mierze mitem, ale kawa może być korzystna dla osób cierpiących na zaparcia. To właśnie sugerują te badania.

Podobne Tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *