Przelewowy, kolbowy czy automatyczny? Jaki ekspres wybrać?

glowne

Ekspres do kawy pozwala przygotować idealny czarny napój na rozpoczęcie dnia. Na jego zakup decyduje się wiele osób, które chcą cieszyć się pyszną kawą na co dzień, bez konieczności odwiedzania restauracji. Urządzenia te można też często spotkać w stołówkach firm, które dbają o swoich pracowników. Który sprzęt sprawdzi się najlepiej i dlaczego warto stosować odkamieniacz do ekspresu bez względu na typ urządzenia?

Rodzaje ekspresów do kawy

W sieciach sklepów ze sprzętem AGD można znaleźć kilka rodzajów ekspresów. Na pierwszy rzut oka różnią się między sobą przede wszystkim ceną, ale w rzeczywistości każda technologia działa nieco inaczej. Jakie rodzaje urządzeń do kawy znajdziesz na półkach sklepowych?

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Najdroższe sprzęty to ekspresy ciśnieniowe. Są wyposażone w zaawansowany komputer, który umożliwia:

  • dostosowanie poszczególnych parametrów kawy,
  • przygotowanie wielu różnych rodzajów napoju,
  • uruchomienie programów czyszczących.

Komputer z wyświetlaczem umożliwia zapisanie kilku profili użytkowników, dlatego nie trzeba za każdym razem programować go od nowa.

Wiele ekspresów ciśnieniowych jest wyposażonych w młynki do kawy, które mielą twarde ziarna. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na maksymalnej świeżości naparu. W niektórych sytuacjach warto wybierać modele z żarnami ceramicznymi.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe

To modele, których technologia jest nieco prostsza od tej zastosowanej w ekspresach automatycznych. Wykorzystują one specjalną kolbę, w której umieszcza się zmieloną kawę. Gorąca woda pod ciśnieniem przepływa przez sito, a Ty otrzymujesz gotowy napar.

Podobnie jak urządzenia automatyczne, także kolbowe pozwalają na przygotowanie różnych rodzajów kawy, w tym napoju z mlekiem. Różnica polega jednak na tym, że kawę do kolby należy nasypać manualnie, a użytkownik nie ma tylu możliwości konfiguracji sprzętu. Jedynie najlepsze modele są wyposażone w młynki.

Ekspresy ciśnieniowe zarówno automatyczne, jak i kolbowe to idealny wybór dla prawdziwego smakosza kawy.

Ekspresy przelewowe

Modele przelewowe są znacznie tańsze od ciśnieniowych i nie pozwalają na przygotowywanie kaw z dodatkiem mleka, np. mocha, flat white lub latte.

Zasada działania modeli przelewowych opiera się na tym, że podgrzana woda spływa do filtra wypełnionego kawą. W efekcie gotowy napar gromadzi się w dzbanku, a nie jest nalewany wprost do filiżanek.

Ekspresy przelewowe pozwalają uzyskać smaczną kawę, ale nie dają tylu możliwości co modele ciśnieniowe.

kawa

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe to próba połączenia automatyzacji z prostą obsługą. Urządzenie jest wyposażone w specjalny pojemnik, w którym umieszcza się kapsułkę z gotową kawą. Użytkownik nie ma możliwości regulacji składu napoju inaczej niż poprzez wybór innej kapsułki. Jedynie niektórzy producenci udostępniają puste naboje do samodzielnego napełniania.

Ekspresy kapsułkowe to najtańsza ze wszystkich opcji. Choć przygotowywana przez nie kawa bywa naprawdę dobra, zniechęcać może brak możliwości personalizacji napoju i często dodawane konserwanty do gotowych kapsułek.

Dlaczego odkamienianie ekspresu jest tak ważne?

Bez względu na to, który rodzaj ekspresu do kawy wybierzesz, należy dbać o jego odkamienianie. Złogi wapienne, które gromadzą się wewnątrz urządzenia, zwłaszcza na grzałce, coraz silniej obciążają maszynę. W efekcie musi ona pracować z większą mocą, aby podgrzać wodę, i w końcu może dojść do uszkodzenia całego modułu grzewczego.

Aby temu przeciwdziałać, warto korzystać z odkamieniaczy do ekspresu. Zwykle mają one postać:

Przeczytaj w instrukcji zalecenia producenta dotyczące pozbywania się kamienia. Przyjmuje się, że czyszczenie należy przeprowadzić co 200–300 wypitych kaw.

Wiele firm wskazuje, jakich dokładnie środków do oczyszczania ekspresu należy używać. Upewnij się, że korzystasz właśnie z nich. Inaczej w przypadku awarii Twoja reklamacja może nie zostać uwzględniona.

Jeśli mieszkasz w regionie Polski, gdzie woda jest wyjątkowo twarda (głównie zachód i południowy wschód kraju), stosuj filtry do ekspresu. Nie tylko poprawią one jakość wody, ale i mogą polepszyć smak napojów.

Ekspres do kawy posłuży Ci przez lata, kiedy będziesz stosować proste sposoby konserwacji. Zaczynaj każdy dzień od zawsze pysznej kawy!

Podobne Tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *